Až 92 tisíc Čechů přijde o svou televizi, možná jde právě o vás

Bezpečnostní zranitelnost televize LG vás může připravit o kontrolu nad celým zařízením. Televizi můžou velmi lehce ovládnout hackeři, pokud neprovedete aktualizaci systému.

zranitelnost televize i Zdroj fotografie: Dinkun Chen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Televize značky LG vykazují závažnou zranitelnost, která hackerům umožňuje obejít kompletní zabezpečení jejího systému. Jednoduše tak můžou převzít kontrolu nad vaším televizorem a provádět zásadní změny v nastavení bez vašeho vědomí. Tato zranitelnost se týká více než 92 tisíc televizorů po celém světě. Může mezi nimi být i ten váš.

Závažná zranitelnost televize

Bezpečnostní experti odhalili závažnou zranitelnost televizorů korejské značky LG, která jejich reputaci rozhodně nepřidá. Jedná se o chybu v zabezpečení operačního systému WebOS verze 4 a 7. Díky této mezeře v zabezpečení je každá televize jednoduchým terčem hackerů, kteří se tak mohou velmi snad nabourat do jejího systému. Toto ohrožení se týká více než 92 tisíc televizí po celém světě. Více než 50 tisíc ohrožených televizorů se přitom nachází v domovské zemi značky, v Jižní Koreji. Několik stovek kusů se však nachází i v České republice.

„Zjistili jsme několik problémů ovlivňujících WebOS verze 4 až 7 běžící na televizorech LG. Tyto zranitelnosti nám umožňují získat root přístup k televizoru po obejití autorizačního mechanismu. Přestože je tato zranitelná služba určena pouze pro přístup k síti LAN, vyhledávač zařízení připojených k internetu Shodan identifikoval více než 91 000 zařízení, která tuto službu vystavují internetu,“ cituje web mobilizujeme.cz bezpečnostní společnost Bitdefender, která chybu odhalila.

disney+
iZdroj fotografie: Dancingpolishcow / Creative Commons / CC BY-SA

Lahůdka pro hackery

Zařízení s takovou závažnou chybou v zabezpečení systému je pro hackery skutečnou lahůdkou. Zranitelnost televize útočníkům umožňuje obejití jakéhokoliv zabezpečení unikátním PINem. Jednoduše se tak nabourají do vašeho televizoru, kde mohou následně vytvářet i mazat účty, měnit vaše nastavení, vkládat příkazy do operačního systému nebo manipulovat s vaší knihovnou médií. To vše bez vašeho vědomí.

České televizi budeme brzy platit brutální poplatky. Je jedno, že ji nesledujete, i tak si od vás vezmou peníze

Opožděná aktualizace

Společnost LG na zranitelnost televize reagovala novou aktualizací ohrožených systémů, která tuto mezeru v zabezpečení zacelí. Aktualizace však přišla až několik měsíců poté, co na chybu upozornili bezpečnostní experti. Společnost LG přitom potvrdila, že o chybě ví. Vědomě tak ohrožovala soukromí tisíců svých zákazníků, které nyní nabádá k urychlené instalaci nové aktualizace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články