České televizi budeme brzy platit brutální poplatky. Je jedno, že ji nesledujete, i tak si od vás vezmou peníze

Koncesionářský televizní poplatek by měl pravděpodobně vzrůst o 25 korun, což by znamenalo, že lidé budou měsíčně platit 160 korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Rozhlasový poplatek stoupne taktéž, tentokrát o deset korun, na 55 korun měsíčně. Navíc by se měl rozšířit okruh lidí, kteří budou mít povinnost tyto poplatky platit. Toto opatření je součástí vládního návrhu zákona, který představil ministr kultury Martin Baxa (ODS). Pokud by toto navýšení poplatků bylo schváleno, koncesionáři veřejnoprávních médií by měli za rok zaplatit 660 korun místo dosavadních 540 korun za Český rozhlas a 1920 korun místo 1620 korun za Českou televizi. To znamená, že ti, kteří již nyní platí oba poplatky, by zaplatili o 420 korun více ročně, a ti, kteří dosud nepřispívali, by nyní museli platit 2580 korun ročně. 

Očekávané navýšení

Ministr Baxa zdůvodnil toto navýšení tím, že poplatky za veřejnoprávní média nebyly zvyšovány 15 let u České televize a dokonce 18 let u Českého rozhlasu. Současná hodnota poplatku je tedy zhruba poloviční oproti minulosti. Přestože koncesionáři mohou považovat toto zvýšení za nepříjemné, je třeba zdůraznit, že Česká televize a Český rozhlas patří mezi nejvíce sledované a poslouchané média v České republice. Oba tyto veřejnoprávní zpravodajské orgány poskytují širokou nabídku programů a mají vysokou kvalitu a důvěryhodnost. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Pokud bude vše probíhat podle plánu, navýšení poplatků a rozšíření okruhu poplatníků by mělo vstoupit v platnost od 1. ledna 2025. Nově budou poplatky platit i ti, kteří dosud neplati poplatky vázané na rozhlasový a televizní přijímač. Nová definice zařízení, ze kterého se poplatek odvádí, zahrnuje jakýkoli přístroj, který může přijímat a reprodukovat rozhlasové nebo televizní vysílání, včetně chytrých telefonů, tabletů nebo počítačů. Důležité je, že poplatek se nadále bude odvádět za domácnost, a nikoli za počet přístrojů v domácnosti. 

Změny v platbách

Toto opatření také zahrnuje změny v platbách právnických osob, které se nyní budou řídit podle počtu zaměstnanců. Malé firmy s méně než pěti zaměstnanci a živnostníci zůstanou z tohoto systému vyňaty. Cílem této novely je zajistit stabilitu financování veřejnoprávních médií a nezávislost na státním rozpočtu. Predikované zvýšení příjmů po navýšení poplatků a rozšíření okruhu poplatníků by přineslo České televizi přibližně 1,4 miliardy korun a Českému rozhlasu 626 milionů korun ročně.

Zdroj: Penize
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články