Z Austrálie se stane ponorková velmoc s jadernými ponorkami. Po amerických plavidlech nakoupí i britská

Australské námořnictvo hlavně kvůli Číně posiluje svoji ponorkovou flotilu, vsadilo na jaderný pohon amerických a britských plavidel.

i Zdroj fotografie: BAE Systems / Creative Commons / OGL
                   

V Tichém oceánu začíná vyrůstat nová mocnost, Austrálie, jež bude svoji bezpečnost stavět na ponorkách s jaderným pohonem. Jde o výsledky spojenectví mezi USA, Austrálií a Velkou Británií nazývaného AUKUS, které by mělo pomoci omezit ambice Číny v oblasti Pacifiku. V první fázi Austrálie koupí minimálně 3 americké útočné ponorky třídy Virginia, v další fázi pak společně s britským námořnictvem zavede do výzbroje ponorky SSN Aukus.

Ponorky budou k dispozici ve 30. letech

Ponorky Aukus jsou plavidla vyvíjená ve Velké Británii, o jejich specifikacích je zatím známo jen velmi málo informací. V britském námořnictvu mají nahradit současnou třídu jaderných útočných ponorek Astute a v australském diesel-elektrická plavidla třídy Colins. Do britského námořnictva začnou být zaváděny ve 30. letech, do australského o několik let později, i když navyšování britského vojenského rozpočtu by mohlo pomoci program o něco urychlit.

Zatím je známo, že plavidla bude pohánět tlakovodní jaderný reaktor od společnosti Rolls-Royce, což ale není žádné překvapení, dodavatelem pak bude společnost BAE Systems. Stavět by se měly v loděnicích v Barrow in Furness, výstavba zařízení v těchto místech začala již v roce 2020. Austrálie své ponorky bude stavět v loděnicích v Osborne, ale klíčové díly by měla získat z USA nebo z Velké Británie.

Ponorky Aukus ponesou řízené střely

Od britských ponorek třídy Astute by se plavidla Aukus měla v jedné zásadní věci odlišovat. Mají být vybavena vertikálním odpalovacím systémem pro řízené střely, pravděpodobně tím samým, jakým disponují ponorky třídy Virginia. Spojencům z AUKUSU by to umožnilo snazší používání společných zbraní. Současné ponorky třídy Astute mohou řízené střely odpalovat, ale jen prostřednictvím torpédometů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Austrálie se se Spojenými státy již dohodla, že nakoupí střely Tomahawk, které bývají odpalované z ponorek nebo hladinových plavidel. Podle smlouvy by 20 střel mělo být ve starší verzi Block IV a 200 v nové verzi Block V. Střely umožní Austrálii zasahovat pozemní cíle do vzdálenosti větší než 1 500 kilometrů, a to s vysokou přesností. Je možné, že země dostane i střely s možností použít je i jako protilodní.

Jak mocné učiní minimálně 11 jaderných ponorek australské námořnictvo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články