Ruské atomové torpédo Poseidon vypadá jako superzbraň. O jeho funkčnosti se ale vedou sáhodlouhé debaty

Jaderné velmoci mají několik způsobů, jak použít své jaderné zbraně. Ty ale spíše než k použití slouží k tomu, abyste s nimi protivníky odstrašili.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Nejznámějším způsobem, jak protivníky zničit svými jadernými hlavicemi, jsou rakety. Ať odpalované ze země, z letadel, ponorek nebo lodí. Dají se použít i klasické pumy nebo je lze dokonce vystřelit z děla. Existují i torpéda s atomovými hlavicemi. Mezi nimi je ale jedno, které se všem představám vymyká. Jde o ruský Poseidon, jejž ruský prezident Vladimir Putin označil za jednu z šesti superzbraní své země.

Jde spíše o autonomní dron

Nutno říci, že představě klasického torpéda, jak ho známe, se Poseidon značně vymyká a v mnohém se odlišuje. Tou první odlišností je velikost. Jeho rozměry nejsou přesně známé, ale z dostupných informací, které ruská strana zveřejnila, včetně fotografií a videí, se odhaduje, že je asi 20 metrů dlouhé a má dva metry v průměru. Jeho hmotnost je přibližně 100 tun. Svou velikostí by se spíše dalo označit za malou ponorku nebo ještě přesněji za podvodní autonomní dron.

Co je ale jeho největší odlišností, je jeho pohon. Ten má být jaderný. Poseidon má v sobě zabudovaný malý jaderný reaktor, který pohání jeho pohon typu pum-jet. To znamená, že torpédo má vlastně neomezený dosah a může zasáhnout cíle v libovolné vzdálenosti. Má být schopné se pohybovat rychlostí 70 uzlů, což je zhruba 130 kilometrů v hodině. A může se prý potopit do hloubky až jednoho kilometru.

Torpédo má být osazeno jadernou hlavicí. V minulosti kolovaly informace, že by mohla mít sílu až 100 megatun. Pro představu nejsilnější ozkoušená jaderná puma měla sílu poloviční. Výbuch by pak mohl vyvolat i vlnu tsunami. V současnosti panuje přesvědčení, že hlavice může mít sílu 2 až 4 megatuny. Ta by dokázala zlikvidovat velké pobřežní město a celé jeho okolí, kdyby jej zasáhla. Případně by torpédo mohlo být použito proti letadlovým lodím.

Může jít jen o informační hru

Kolem torpéda panují mnohé dohady a odborníci upozorňují, že ze strany Ruska může jít jen o blufování. Ne, že by torpédo, jehož existence byla oznámena v roce 2015, země nevyvíjela. Spíše se pochybuje o tom, že je hotové. Vývoj měl být ukončen v roce 2019. Vtěsnat reaktor do tak malého plavidla není jednoduché. Mnozí experti jsou dále skeptičtí k tomu, že by bylo bezhlučné, kloní se spíše k opaku. A otazníky zůstávají nad jeho naváděním. Systémy GLONASS nebo GPS pod hladinu moře neproniknou.

Nosiči torpéda by měly být velké ponorky, nejčastěji se zmiňuje K-329 Bělgorod. Ten byl uveden do služby v létě 2022 a vyskytly se i informace, že NATO mělo ztratit jeho lokaci. To v souvislosti s vývojem konfliktu na Ukrajině a ruským naznačovaným vyhrožováním jadernými zbraněmi může vzbuzovat obavy. Už sama informace o možné existenci takového torpéda je totiž zbraní psychologické války. Asi proti němu neexistuje obrana. Ale na jeho použití by se samozřejmě dalo odpovědět klasickým jaderným útokem. Tedy nenarušuje princip jaderného odstrašení.

Jak nebezpečné a funkční může být torpédo Poseidon?

Zdroj: DefenceView
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články