Naléhavé: Až 20 % Čechů má teď nárok na odměnu 1450 Kč. Stačí mít tento telefon, to je vše

Společnost Apple má problém, za který musí svým zákazníkům vyplatit odměnu ve výši 1450 korun. Týká se všech majitelů starších modelů iPhonu. Týká se take vás?

aktualizaci i Zdroj fotografie: Pangkakit at Japanese Wikipedia / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Málo kdy se stane, že by někdo dostal nějaké peníze jen tak. Společnost Apple však nyní rozdává odměnu ve výši 1450 korun každému, kdo vlastní některý ze starších iPhonů. Poprvé tak můžete získat peníze za svůj starý telefon aniž byste ho museli prodat. Kterých konkrétních typů iPhonu se to týká?

Apple platí za svou chybu

Majitelé určitých modelů mobilních telefonů od populární značky Apple mají nárok na odměnu ve výši 1450 korun. Důvodem je zjištění, že společnost Apple pomocí pravidelných aktualizací systému záměrně zpomalovala výkon starších modelů iPhonů. Záměrem nejspíš bylo přimět jejich zákazníky k zakoupení novějších modelů oblíbeného mobilního telefonu. Společnost Apple za tento krok draze zaplatí a musí každému uživateli vyplatit příslušnou odměnu, kterou jí stanovil soud. Nařízení se týká amerického trhu, ale je možné, že se rozšíří i k nám.

A odměnu získává…

Konkrétně se na vyplacenou odměnu mohou těšit majítelé modlů řady iPhone 6 (včetně 6 Plus, 6s, a 6s Plus), dále i za iPhone SE a iPhone řady 7 a 7 Plus. Všechny zmíněné modely se staly obětí podvodného obchodního tahu společnosti Apple. Vyplacení odškodného je tak určitě na místě.

iZdroj fotografie: Latestgadgetspriceinbangladesh / Creative Commons / CC BY-SA

Běžné zpomalení telefonů

Nutno však dodat, že mobilní telefony značky Apple nejsou jediné, kterých se může podobný jev týkat. Ke zpomalení zařízení může dojít u každého staršího telefonu. Technologie se v dnešní moderní době vyvíjejí závratnou rychlostí a spolu s tím se mění i nároky na podporu různých funkcí či na zabezepečení našich osobních dat. Právě proto nám Android i iOS nabízí pravidelné aktualizace systému, které mají výše zmíněné zajistit.

Vedlejším efektem rychlého vývoje však je i rychlejší stárnutí zařízení. Udává se, že každý z nás si kupuje nový mobilní telefon zhruba každé tři roky. Často nás k tomu přimějí právě novější požadavky na naše zařízení nebo i jeho zpomalení či horší výdrž baterie. Obecně lze říci, že telefony starší pěti let jsou už jednoduše zastaralé a nedokáží utáhnout všechny systémové aktualizace, kterými si za ty roky prošly. Proto dochází ke zpomalení a zhoršení uživatelského pohodlí. Běžný uživatel tento jev jen velmi těžko ovlivní. Stále byste však měli dbát na to, abyste své zařízení nepřehltili velkým mnoštvím stažených dat a aplikací, které běží na pozadí a váš mobil zpomalují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články