Máte tuto mobilní aplikaci? Je nebezpečná, jen vteřina nepozornosti a peníze mizí z bankovního účtu

Pokud máte ve svém telefonu tuto aplikaci na šifrované zprávy, měli byste ji okamžitě smazat. Krade osobní údaje i přístupy k účtům. Na tohle si dejte pozor!

šifrované zprávy i Zdroj fotografie: Frits2018 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Uživatele aplikace Nothing Chats čeká nemilá zpráva. Aplikace, která svým uživatelům poskytovala možnost posílat šifrované zprávy, končí. Nedávno vyšlo najevo, že ve skutečnosti kradla citlivé osobní údaje. Podle dostupných informací uchovávala veškeré zprávy a data uživatelů v nešifrované formě, včetně obrázků a videí.

Měla posílat šifrované zprávy

Hned od počátku aplikaci provázela neblahá pověst, která mohla některé uživatele varovat. Aplikace na šifrované zprávy používala nedostatečné zabezpečení přihlašovacích údajů. Nothing Chats měla posílat citlivé údaje přes prostý text HTTP, přitom standardně se pro lepší zabezpečení používá HTTPS. Společnost, která aplikaci Nothing Chats provozovala, toto tvrzení striktně odmítala. Na scéně se však objevily mnohem závažnější problémy.

Vývojářská aplikace Sentry, kterou aplikace Nothing Chats používala při řešení vzniklých problémů, měla údajně ukládat citlivé údaje v nešifrovaném textu ve své databázi zvané Firebase. To jednoduše znamená, že všechny nasbírané údaje jednotlivých uživatelů byly přístupné komukoliv na internetu. Součástí těchto dat přitom byly kromě zpráv a médií také uživatelská jména a telefonní čísla. Všechny tyto údaje mohly být následně zněužity k různým podvodům.

sociální sítě
iZdroj fotografie: Theresepersonne / Creative Commons / CC BY-SA

Google razantně zasáhl

Společnost Google okamžitě reagovala na informaci o nedostatečném zabezpečení aplikace na šifrované zprávy. Bezprostředně došlo k jejímu stažení z oficiálního obchodu Google Play. Jméno společnosti Nothing, která působí v operačním světě Androidu, tak celá kauza nenávratně poškodila. Uživatelé a recenzenti jsou v tomto ohledu nekompromisní. Společnost tak čelí kritice způsobu, jakým své platformy testuje a zajišťuje jejich zabezpečení.

Telefon s Google Play

Jediná aplikace vám ukradne všechny důležité informace: Pokud ji máte v telefonu, okamžitě ji smažte

Okamžitě smazat

Pokud jste si čirou náhodou stihli aplikaci Nothing Chats stáhnout, důrazně vám doporučujeme, abyste ji zase odinstalovali. Bezpečnostní riziko této aplikace na šifrované zprávy je příliš velké a v zájmu každého z nás by měla být vysoká ochrana osobních údajů. Kvůli špatné pověsti dojde k masivnímu úbytku uživatelů, takže aplikace v konečném důsledku ztratí svůj smysl. Udělejte tak ve svém zařízení místo a omezte možnost ztráty osobních údajů i financí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články