I Rusko čelí útokům, na které nestačí. Hacktivistická skupina Anonymous úspěšně vyřazuje z provozu zejména vojenské a vládní cíle.
Ta jasně deklarovala, že je v oficiální kybernetické válce s Ruskem. Jde o globální nehierarchickou skupinu fungující minimálně od roku 2008. Jejich zapojení do konfliktu má potenciál dosáhnout značného kybernetického narušení. V minulosti se skupina přihlásila k odpovědnosti za útoky na velké firmy i vlády, většinou se projevují u výrazných událostí. Obecně tvrdí, že bojují „proti útlaku“ a nemají žádnou strukturu nebo definované velení.
Když se ozve a zaútočí legie
Dne 16. února vydali Anonymous video s doporučeními a hrozbami. Mluvčí v masce Guye Fawkese směroval k Rusku vážné varování: „Pokud se napětí na Ukrajině zvýší, můžeme si jako rukojmí vzít průmyslové kontrolní systémy. Bude za to odpovědná stejná strana, která začala hromadit jednotky, provolává dětinské hrozby a ohání se nesmyslnými ultimáty.“ Následně se cílem staly četné ruské vládní weby i televizní stanice.
Tento útok způsobil stejnou nedostupnost služeb jako i u předchozích útoků, například odstavení ruského bankovnictví. Jedná se o tzv. DDoS útok, kdy se konkrétní web zhroutí pod náporem vnějších požadavků. Další akce Anonymous zahrnovaly zveřejnění citlivých informací ruského ministerstva obrany, které mohly být pro bojovníky na Ukrajině velmi užitečné. Dále unikly běloruské e-maily o výrobě zbraní a data ruského jaderného institutu.
Reálná využitelnost a ověřitelnost útočníka
Je brzo soudit, jak mohou být tyto informace využity, určitě bude potřeba překlad. Při útocích na televizní stanice bylo vysílání nahrazeno ukrajinskou hudbou a záběry aktuálního dění. Je ovšem obtížné ověřit, za kterými útoky skutečně stojí Anonymous. Hnutí si zakládá na anonymitě a absenci struktury. Nicméně taktika, útoky i způsoby prezentace jsou totožné s předchozími akcemi, za kterými toho hackerské hnutí nepochybně stálo.
Ovšem i kdyby za nimi Anonymous nestáli, výrazně to nevadí, hlavní je jejich vnímání jako hnutí, které má reálný vliv. Je nepravděpodobné, že by útoky připisované Anonymous měly výrazný dopad na ruské záměry nebo jejich bojovou taktiku. Mohou ovšem poskytnout klíčové informace týkající se ruských postupů, jež budou vítanou pomocí pro ukrajinské složky a jakékoli jejich spojence. Informace jsou v dnešní válce velmi cennou komoditou.
Konflikt, o kterém je třeba vědět
Dalším přínosem je, že samotná ruská invaze získává publicitu, a to hlavně v Rusku, kde jsou zprávy drasticky cenzurované. To může pomoci vytvořit protiváhu místní propagandě a poskytnout pluralitu pohledů. Kyberútoky budou nejspíš eskalovat na obou stranách, jak státní, tak nestátní. Ruská kybernetická jednotka zvýšila pohotovost na kritický stupeň, takže počítá s útoky na infrastrukturu země.
Spolu s Anonymous se přihlásilo i množství ukrajinských profesionálů, kteří asistují na této frontě. Organizují se pomocí Telegramu a dalších šifrovaných spojení. Jejich cílem je ochrana ukrajinské infrastruktury, špionáž a odstraňování ruských dezinformací. Kromě toho se zaměřují také na banky a vládní weby. Ovšem navzdory zprávám, že tato digitální armáda má už údajně 175 000 lidí, její dopad je zatím neznámý.
Jak moc podle vás může Rusku hnutí Anonymous reálně uškodit?