Používáte Google Chrome? Uživatelé prohlížeče budou mít zřejmě brzy nárok na štědrou odměnu

Anonymní režim v Google Chrome neposkytuje takovou úroveň anonymity, o jaké jsme byli přesvědčeni. Google stále shromažďuje data uživatelů. Nyní čelí žalobě.

podcasty i Zdroj fotografie: Ari Nurahman/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost Google se finančně vyrovnala s žalobci, kteří na internetového giganta před pár lety podali žalobu. Podle nich společnost nelegálně shromažďovala informace o prohlížení, když používali anonymní režim. Údajně se mělo jednat o miliony obětí, které společnost Google tímto způsobem sledovala. Po dohodě vyplatí Google poškozeným pět miliard dolarů.

Anonymní režim v Google Chrome

Anonymní režim, jak už jeho název napovídá, slouží právě k tomu, aby bylo veškeré prohlížení zcela anonymní a soukromé. Při používání anonymního režimu by se neměla ukládat historie prohlížení, cookies jednotlivých stránek ani další aktivity, které internetové společnosti následně využívají k reklamním účelům.

Skupina uživatelů však v roce 2020 podala na společnost Google žalobu, podle které nic z toho nedodržovala. Žalobci požadovali odškodné ve výši pěti miliard dolarů. Podle posledních informací přistoupily letos obě strany k urovnání sporu, čímž se Google vyhnul soudnímu řízení. V jaké konkrétní výši vyrovnání proběhlo, to zatím není známo.

anonymní režim
iZdroj fotografie: The Incognito Guy / Creative Commons / CC BY-SA
Anonymní režim v Google Chrome

Shromažďování dat

Žalobci se domnívají, že Google shromažďuje určité data z prohlížení, i když maté na prohlížeči zapnutý anonymní režim. Využívá k tomu cookies i další analytické nástroje, včetně Google Analytics a Ad Manager. Žaloba se tak údajně netýkala samotného faktu, že společnost sbírá uživatelská data, ale že se tváří, jako by to nedělala. Tím v uživatelích vyvolává falešný pocit bezpečí a soukromí. Stejně jako všechny ostatní nashromážděné údaje i tato data společnost používá k vytváření personalizované reklamy pro jednotlivé uživatele.

Google šokuje nečekaným prohlášením: Všichni přijdeme o svá hesla

Google se brání

Společnost Google podobné informace striktně odmítá a odkazuje se na informace, které každý uživatel vidí na úvodní stránce anonymního režimu. Zde se například uvádí, že všechny předchozí aktivity z prohlížení mimo anonymní režim jsou stále viditelné. Na tomto základě se společnost Google snažila žalobu zamítnout. To se bohužel nepovedlo, a proto přistoupil k finančnímu vyrovnání sporu. Zatím však není jasné, zda to bude pro Google znamenat i změnu podmínek používání anonymního režimu. O jakémkoliv ukládaní dat by tak musel uživatele informovat a získat jejich souhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články