Uživatelé Google Chrome, pozor: Objevila se nová aktualizace, skrze kterou se vám podvodníci dostanou do bankovního účtu

Nejnovější aktualizace prohlížeče Google Chrome v sobě skrývá nebezpečný virus. Pokud si ho stáhnete, můžete přijít o účty i o peníze. Na tohle si dejte dobrý pozor!

podcasty i Zdroj fotografie: Ari Nurahman/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

V online prostoru se objevuje nová hrozba v podobě nebezpečného viru Brokewell. Tento druh trojského koně se maskuje jako aktualizace prohlížeče Google Chrome. Uživatelé si tak dobrovolně stáhnout nebezpečný virus, který krade osobní údaje a přístupy k účtům. Kyberzločinci ukradená data využívají k hacknutí bankovního účtu oběti.

Aktualizace prohlížeče Google Chrome

Hrozbu odhalili nizozemští experti na kybernetickou bezpečnost ze společnosti ThreadFabric. Ve své zprávě upozorňují uživatele na nestandardní aktualizace prohlížeče Google Chrome. Hrozba se týká především mobilních telefonů a tabletů, které používají operační systém Android.

Uživatelé jsou vyzváni ke stažení a nainstalování nejnovější aktualizace. Místo toho si do svého zařízení stáhnou nebezpečný malware Brokewell, který následně shromažďuje data o uživateli a útočníkovi umožňuje převzít vzdálenou kontrolu nad napadeným zařízením. Kyberzločinci se tak jednoduše dostanou k bankovnímu účtu oběti.

aktualizace prohlížeče iZdroj fotografie: Deepanker Verma / Creative Commons / CC BY-SA

Trojský kůň Brokewell

Virus používá metodu takzvaného překrytí, které „přepíše“ úvodní obrazovku vašeho prohlížeče Google Chrome. Falešná obrazovka následně uživatele vyzývá, aby provedl aktualizaci prohlížeče. Aktualizace prohlížeče však slouží jenom jako zástěrka ke stažení nebezpečného malware. Brokewell je ve světě kybernetických hrozeb dobře známý.

V napadeném zařízení zaznamenává každé přejetí prstem, každý příkaz i kliknutí. Nasbíraná data následně odesílá na vzdálený server, který spravují kyberútočníci. Ti jsou poté schopni převzít nad napadeným zařízením úplnou kontrolu a nabourat se do všech účtů uživatele.

Nebezpečí hrozí všem

Ačkoliv tento virus zatím do Česka nedorazil, není moudré propadat falešnému pocitu bezpečí. Bezpečnostní experti zdůrazňují, že situace je opravdu vážná a upozorňují uživatele, aby nereagovali na žádné nestandardní aktualizace prohlížeče nebo systému. Jak uvádí web mobilizujeme.cz, v ohrožení jsou především bankovní služby:

Používáte Google Chrome? Pak pro vás máme špatnou zprávu, vědí o vás úplně všechno. I to, kde bydlíte

„Analýza vzorků odhalila, že Brokewell představuje významnou hrozbu pro bankovní sektor, protože poskytuje útočníkům vzdálený přístup ke všem aktivům dostupným prostřednictvím mobilního bankovnictví. Zdá se, že trojský kůň je v aktivním vývoji a nové příkazy jsou přidávány téměř denně,“ uvedli výzkumníci ThreadFabric.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články