Zvířata jako lidé. U lidoopů byl spatřen jev, který je spíše typický pro lidi

Čeleď hominidé zahrnuje vedle člověka takzvané lidoopy, tedy primáty podobné lidem, mezi které se řadí gorily, orangutani a šimpanzi. Lidoopi žijí ve skupinách a pokud se stane, že dojde k úhynu matky, často se mláďat ujmou jiní členové rodiny, někdy i sourozenci.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Čeleď hominidé zahrnuje vedle člověka takzvané lidoopy, tedy primáty podobné lidem, mezi které se řadí gorily, orangutani a šimpanzi. Lidoopi žijí ve skupinách a pokud se stane, že dojde k úhynu matky, často se mláďat ujmou jiní členové rodiny, někdy i sourozenci. Pokud jde však o mláďata z jiných, cizích skupin, pozorování dosud ukazovala buď indiferentní chování nebo dokonce agresi, která může vést až k usmrcení cizích mláďat.

V Kongu však nedávno vědci zaznamenali naprosto jedinečný jev ve světě primátů, a to adopci mláďat cizí tlupou. 

Zajímaví šimpanzi bonobo

K nečekané adopci došlo ve skupinách šimpanzů bonobo. Bonobo je endemickým druhem šimpanze, který na rozdíl od šimpanze učenlivého žije pouze v Kongu. Jedná se o ohrožený druh, který v rámci skupin vytváří velice silné sociální vazby. Že jde o samostatný živočišný druh, se zjistilo poměrně nedávno, teprve ve 20. letech minulého století.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bonobové jsou drobnější než šimpanzi učenliví, pohybují se vzpřímeněji a rozdíly jsou také ve stavbě těla. Bonobové mají také jinou tvář, která má černou barvu. Jejich rty neboli pysky jsou bílé, s narůžovělým zabarvením, a tvář je lemována delší srstí.

Bonobové bývají někdy označováni za úplně nejbližší příbuzné člověka, k čemuž přispívá také jejich vztah k sexuálním aktivitám. Páří se obrácení tvářemi k sobě a pomocí sexuálních aktivit spolu běžně komunikují, a to i mimo tlupu. Slouží jim jako prostředek smíření, výměny za jídlo a také jako přátelský pozdrav.

Jedinečná adopce

Pokud jde o pozorovaný případ adopce, jednalo se o dvě skupiny, které vědci pozorovali déle než rok. Po celou dobu se jedna samice v obou skupinách starala o sirotka z cizí tlupy. Jedna ze samic již měla dvě svá mláďata a někdy jim při péči dávala před adoptovaným mládětem přednost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ačkoliv jde o unikátní pozorování, přesto vědce nepřekvapuje, že k adopci došlo právě u bonobů. Ti jsou totiž velice tolerantní i k jiným jedincům, kteří nepatří do vlastní skupiny, a bez problémů se s nimi dělí o nalezenou potravu a sdílí s nimi i sexuální aktivity.

Nyní bude velice zajímavé pozorovat, jak se budou adoptovaná mláďata chovat, až dospějí, zejména z hlediska loajality k tlupě.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články