Zvířata jako lidé. U lidoopů byl spatřen jev, který je spíše typický pro lidi

Čeleď hominidé zahrnuje vedle člověka takzvané lidoopy, tedy primáty podobné lidem, mezi které se řadí gorily, orangutani a šimpanzi. Lidoopi žijí ve skupinách a pokud se stane, že dojde k úhynu matky, často se mláďat ujmou jiní členové rodiny, někdy i sourozenci.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Čeleď hominidé zahrnuje vedle člověka takzvané lidoopy, tedy primáty podobné lidem, mezi které se řadí gorily, orangutani a šimpanzi. Lidoopi žijí ve skupinách a pokud se stane, že dojde k úhynu matky, často se mláďat ujmou jiní členové rodiny, někdy i sourozenci. Pokud jde však o mláďata z jiných, cizích skupin, pozorování dosud ukazovala buď indiferentní chování nebo dokonce agresi, která může vést až k usmrcení cizích mláďat.

V Kongu však nedávno vědci zaznamenali naprosto jedinečný jev ve světě primátů, a to adopci mláďat cizí tlupou. 

Zajímaví šimpanzi bonobo

K nečekané adopci došlo ve skupinách šimpanzů bonobo. Bonobo je endemickým druhem šimpanze, který na rozdíl od šimpanze učenlivého žije pouze v Kongu. Jedná se o ohrožený druh, který v rámci skupin vytváří velice silné sociální vazby. Že jde o samostatný živočišný druh, se zjistilo poměrně nedávno, teprve ve 20. letech minulého století.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bonobové jsou drobnější než šimpanzi učenliví, pohybují se vzpřímeněji a rozdíly jsou také ve stavbě těla. Bonobové mají také jinou tvář, která má černou barvu. Jejich rty neboli pysky jsou bílé, s narůžovělým zabarvením, a tvář je lemována delší srstí.

Bonobové bývají někdy označováni za úplně nejbližší příbuzné člověka, k čemuž přispívá také jejich vztah k sexuálním aktivitám. Páří se obrácení tvářemi k sobě a pomocí sexuálních aktivit spolu běžně komunikují, a to i mimo tlupu. Slouží jim jako prostředek smíření, výměny za jídlo a také jako přátelský pozdrav.

Jedinečná adopce

Pokud jde o pozorovaný případ adopce, jednalo se o dvě skupiny, které vědci pozorovali déle než rok. Po celou dobu se jedna samice v obou skupinách starala o sirotka z cizí tlupy. Jedna ze samic již měla dvě svá mláďata a někdy jim při péči dávala před adoptovaným mládětem přednost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ačkoliv jde o unikátní pozorování, přesto vědce nepřekvapuje, že k adopci došlo právě u bonobů. Ti jsou totiž velice tolerantní i k jiným jedincům, kteří nepatří do vlastní skupiny, a bez problémů se s nimi dělí o nalezenou potravu a sdílí s nimi i sexuální aktivity.

Nyní bude velice zajímavé pozorovat, jak se budou adoptovaná mláďata chovat, až dospějí, zejména z hlediska loajality k tlupě.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu