Šimpanzi chovaní v české zoo se nudili a použili během lockdownu aplikaci Zoom, což dává souvisejícímu termínu ZOOming nový rozměr.
Ošetřovatelé ve dvou českých zoo nastavili na obou místech velké obrazovky, aby se obě skupiny mohly vidět pomocí videohovoru. Experiment měl šimpanze povzbudit během karantény, protože během lockdownu nepřichází do žádného kontaktu s návštěvníky – zoologické zahrady jsou logicky prázdné. Mohli se tak vidět aspoň prostřednictvím obrazovky a navzájem na sebe reagovat, což byla naprostá novinka
Online propojení pro zvířata
Obrazovky byly instalovány 11. Března ve Dvoře králové v prázdném prostoru pro sledování zvířata a v Brněnské zoo. Oboustranný videohovor mezi dvěma obrazovkami dovolili opicím z obou zoo vidět se navzájem po dobu 8 hodin denně, ačkoli nebyl spuštěn příjem zvuku. Projekt se setkal s velkým úspěchem a obě strany byly velmi spokojené, což potvrdil i mluvčí Dvora Králové Michal Šťastný. Pro stejný koncept se dokonce rozhodly i další zahrady.
Zoo před sebou mají výzvu vytvářet pro velmi inteligentní a společenská zvířata nějakou formu společenského zapojení. Šimpanzi se této formy chopili přímo nadšeně. Právě oni potřebují díky své inteligenci hodně stimulů, které je udrží aktivní a šťastné. Klíčem je pak přicházet s novými způsoby, jak jim nový den obohatit a udržet je zaměstnané, protože v době lockdownu je jejich stimulace radikálně omezen.
Náročnější zabavení v době koronakrize
V běžném provozu hledají ošetřovatelé zvířat stále nové formy, jak šimpanze zabavit. Používají k tomu potravu, hračky a další nástroje, které jsou pro opice zábavou i výzvou současně. Ovšem v době nuceného lockdownu zjistili, že je velmi obtížné nějakým způsobem nahradit denní interakci s lidskými i dalšími návštěvníky. Šimpanzi si totiž velmi užívají právě pozorování lidí či jejich psů, kteří jsou v zoo povoleni.
Někdy si také užívají různé drobné hry s návštěvníky, jako jejich prohánění, křičení na ně a další obvyklé kratochvíle. Bohužel během pandemie jsou zahrady už měsíce zavřené, Dvůr králové je zavřen asi 200 dní. Tento projekt také ukazuje lidem, že zoo nespí a že o zvířata je třeba se neustále starat. Denní vysílání šimpanzí aktivity se dá najít i na Youtube, takže se do pozorování mohou zapojit i lidé zvenku.