Zde jsou utajované důkazy, proč se rostliny staly masožravými predátory

Masožravé rostliny jsou stále záhadou naší planety a mnoho lidí stále nechápe, jak je možné, že rostliny mohou jíst maso nebo zabíjet jiné živočichy.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Možná vás tato informace překvapí, ale právě masožravé rostliny jsou nejzkušenější zelení lovci na naší planetě. Pojďme dnes trochu prozkoumat, jak k tomu vlastně došlo a jakým způsobem masožravé rostliny fungují.

Trik Matky přírody

Zhruba před 70 miliony let, když se ještě dinosauři potulovali po naší planetě Země, nějaká genetická anomálie umožnila některým rostlinám přeměnit se v jedlíky masa, resp. maso žrouty. Jednalo se zřejmě o nějaký velmi tajemný a záhadný trik matičky přírody, na který dlouhá léta nikdo neznal odpověď. Až nová studie v současné době objevila opětovné použití genů určených pro jejich kořeny a listy, a místo toho je použila k chytání kořisti.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Masožravky lze pěstovat i doma

Přeměna trvala miliony let

Jde o jeden ze tří kroků, jenž některým nemasožravým rostlinám zabral desítky milionů let. Umožnil jim ovšem přeměnit se hladové masožravce, kteří uloví jakoukoliv kořist, která se kolem nich mihne. Přeměna na masožravce přinesla rostlinám řadu výhod. Rostliny začaly zachycovat a spotřebovávat živočišnou kořist bohatou na živiny, což jim umožnilo prosperovat i v půdě chudé na živiny. Nebyly tedy natolik závislé na tom, v jaké půdě žijí a rostou. Živiny získávaly z kořistí.

Masožravá slunečnice

Existují stovky masožravých druhů rostlin, ale vědci se v rámci výzkumu rozhodli podívat na příbuzné rostliny, které konzumují hmyz. Všechny jsou členy rodiny Droseraceae a všechny používají pro zachycení kořisti svůj pohyb. Jednou z těchto rostlin je známá mucholapka Venuše, která se stala inspirací pro tvorbu populárního pokémona. Druhou je kola vodní, která se vyskytuje u vody téměř na každém kontinentu a třetí je slunečnice, která ráda kolem oběti navíjí lepkavou pásku. Jde ovšem o slunečnici, která se vyskytuje v Austrálii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články