Záhadné kapky poblíž Norska jsou plné slizu a zárodků

Vědci našli poblíž Norska podivné kapky, které obsahují sliz olihní a zárodky. DNA analýza odhalila, že každý tento útvar obsahuje stovky tisíc olihních vajíček.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Před několika lety objevili potápěči zkoumající západní pobřeží Norska zvláštní objekty, které nedovedli vysvětlit. Obrovské koule připomínající želé, které měly v průměru přes 1 metr a vznášely se mezi mořským dnem a povrchem. Uvnitř bylo jakýsi tmavý pruh, jinak byl ale objekt průhledný a zcela prázdný.

Podivné kulaté líhně olihní?

Byla to prostě, řešeno jednoduše, perfektně záhadná kulička. V oblasti se pak našlo ještě asi 100 naprosto stejných koulí i dále kolem Norska už od roku 1985, ale tyhle želatinové masy se vždycky vyhnuly pokusům o klasifikaci. Teď, díky nové metodě analýzy DNA a roční kampani obyvatel, je vědci konečně zpracovali a určili jako vzácné vaky vajec poměrně běžných olihní zvaných Illex coindetti a zmínili je v nové studii z konce března.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podle té koule obsahují stovky tisíc olihních vajíček uzavřených v bublinách pozvolna se rozpouštějícího slizu. O tomto druhu olihní přitom vědci věděli, že existuje už asi 180 let a druh byl pozorován na obou stranách Atlantiku. Tohle je ale první případ výskytu vaků s jeho vejci v divokém prostředí, uvedli badatelé. Také konečně spatřili vnitřek těchto vaků, který ukazuje embrya olihní ve čtyřech různých stádiích.

Nová perspektiva pro podrobné zkoumání

Díky tomu lze pozorovat reálnou změnu prostředí a stavu vaků od pevné látky po rozpadající se průhledný sliz, a tedy postupný vývoj embryí. Podobné vaky našli vědci také u pobřeží Švédska nebo Anglie, nejde tedy jen o Norskou zvláštnost. Coindetti patří do běžné skupiny olihní a během reprodukce klade samička opravdu hodně vajíček nebo vaječných mas, tedy útvarů, které volně plavou a chrání vajíčka před predátory.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem zachytit takovou kouli je docela vzácné a vaky některých druhů nebyly dosud viděny vůbec. Některá dřívější pozorování sázela na stejný druh, jako nyní, ale bez podrobné analýzy DNA nebylo možné druh přesně určit. Vědci proto zahájili kampaň mezi obyvateli, která apelovala na potápěče, aby sbírali vzorky, pokud se při svých výpravách s něčím podobným setkají ve vodách poblíž pobřeží.

Zdroj: 9News

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články