Moře vyplavilo na pláž těla vorvaňů. Při pitvě jejich žaludků se odborníci nestačili divit

V lednu roku 2016 bylo na pláž v Německu vyplaveno třináct mrtvých vorvaňů, kteří měli vnitřnosti naplněné kusy plastů.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Tehdy nebyla provedena pitva a spekulace o příčině jejich smrti sahaly od globálního oteplování po pesticidy. Nakonec bylo prokázáno, že zemřeli na akutní zástavu srdce, ovšem nejvíce alarmující byl obsah jejich žaludků. Mezi částmi menších ryb ležely hlavně obrovské hroudy plastu. Vorvani se nacházeli na pláži u městečka Tönning na severním pobřeží, všichni byli ve věku 10–50 let a v původně dobrém zdravotním stavu.

Vorvani polykající umělou hmotu

Tyto velryby se normálně živí olihněmi, rybami, krevetami a kraby. Tito jedinci ovšem omylem snědli značné množství plastových součástek do aut, kousky kbelíků a rybářské sítě, která byla asi 15 metrů dlouhá. Jejich smrt nejspíš přišla z prostého pobytu v příliš mělké vodě. Pokud totiž velrybu nenadnáší oceán, její vlastní váha způsobí rozdrcení vnitřních orgánů. Stále jde ovšem o zářný příklad našeho příšerného chování k ostatním živočichům na planetě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Německý ministr životního prostředí tehdy prohlásil, že jde o výsledek společenské orientace na plasty. To vede nevyhnutelně ke skutečnosti, že je tento umělý materiál konzumován volně žijícími zvířaty. Způsobuje jim často těžké utrpení, v horším případě smrt hladem. Zvířata se totiž neudusí, ale kvůli žaludku plnému plastu mají falešný pocit sytosti a postrádají pak tendenci hledat další potravu – nakonec zemřou hladem.

Také další druhy živočichů trpí kvůli produkci plastů

Tento fenomén ovšem není ničím novým. Kytovci i další mořští živočichové se s břichy nacpanými umělohmotným odpadem objevují už desítky let. Dnes už snad každý člověk vybavený počítačem viděl fotky mláďat albatrosa s žaludky plnými plastu. Tito ptáci byli nakrmeni svými rodiči, kteří si mysleli, že dávají potomkům skutečné jídlo. Přitom mláďata vyhladověla k smrti, když jim rodiče vpravovali do žaludků víc a víc plastového odpadu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lidé jsou vlastně vtipný živočišný druh. Přestali jsme velryby lovit z lodí pomocí harpun, jak tomu bylo při snaze získat jejich tuk a další komodity, ale stále je zabíjíme. Jen jsme zvolili jinou cestu. Je snadné se podívat na ty drobné úspěchy v ochraně zvířat a říct si, že děláme dost. Jenže ostatní druhy likviduje samotný náš způsob života, který je neuvěřitelně sebestředný a zaměřený na vlastní pohodlí, ovšem na úkor přírody okolo nás.

Zdroj: TheInertia

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články