Nedávný výzkum dokazuje, že kočky rozumí lidem a znají dokonce jejich vlastní jména. Jsou však i chvíle, kdy se prostě jen rozhodnou nereagovat.
Pokud jste někdy měli pocit, že vás vaše kočka úmyslně ignoruje, nejste paranoidní. Nová studie publikovaná v časopise Animal Cognition ve skutečnosti poukazuje na chápavost vašich mazlíčků, i když to u koček může být složitější. Občas se totiž rozhodnou nereagovat, ale za tím stojí také mnoho faktorů, které se dají jednoduše vysvětlit.
Série zvukových nahrávek
Série experimentů na 16 kočkách, patřících studentům veterinární medicíny ve Francii, studovala reakce koček na různé zvukové nahrávky. Konkrétněji přehrávané přes reproduktor. Čtyřdílné nahrávky obsahovaly každého majitele kočky, jak řekl její jméno a láskyplně k ní mluvil. Dále například to, jak majitel mluvil s jiným člověkem, či jak cizí člověk láskyplně mluvil s kočkou nebo s jiným člověkem apod.
Zkoumání kočičích reakcí
Vědci z Université Paris Nanterre pozorovali kočky prostřednictvím videokamer a hledali různé výmluvné signály. Alespoň takové, které by naznačovaly, že kočka upoutala pozornost. Obecně jde o známky jako mrkání, škubání ocasem, předení nebo pohyb hlavy či uší. Zjistili, že kočky nereagovaly na cizí lidi ani na hlas, který jejich majitelé používali, když mluvili s jinými lidmi.
Je nutné mluvit specificky k nim
Ale když hlasy jejich majitelů vyvolávaly jejich jména nebo na ně směřovaly řeč, kočky projevovaly určité náznaky reakce. Jejich uši cukaly a otáčely se směrem ke zdroji zvuku, více se pohybovaly a samotné oči se rozšířily. Výsledky tedy naznačují, že kočky dokážou rozlišit řeč specificky určenou jim od řeči určenou dospělým lidem. Velmi totiž záleží na tónině hlasu a heslovitých projevech. Je to velice podobné jako u psů.
Kočky jsou přátelští a milující mazlíčci
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že kočky jsou nezávislé a nevděčné, se uvádí jejich velmi dobrá schopnost vytvářet a udržovat pouta s lidmi. Toto odhalení, řekli vědci, „přináší nový rozměr do předchozích úvah o tomto vzájemném vztahu.“ Poukazují také na to, že kočky dávají přednost mazlení se svými majiteli před jídlem, a jejich dlouhodobá nepřítomnost jim nesmírně chybí.
I ony se dají získat na svou stranu
Studie se také zaměřila na kočky, které žily primárně v bytech s jedním majitelem, většinou v garsonkách. Otázkou zůstává, zda by společenštější kočky, které jsou například na veřejných místech, byly k hlasům cizích lidí vstřícnější. Jiný nedávný výzkum společnosti člověka a koček nabízí další důkazy. Zmiňuje, že údajně plachá stvoření mohou být skutečně víc milující, než se běžně myslelo.
Dejte svým mazlíčkům lásku
Vědci také poznamenali, že kočky v chovu pravidelně upravují své vlastní hlasové projevy, když oslovují své majitele. Údajně předou ve vyšším tónu, než kočky divoké. Předpokládá se, že tato vyšší hlasitost sbírá více soucitných reakcí od majitelů domácích zvířat, takže kočky v tom pokračují. Všeobecně řečeno, i když se třeba nepokládáte za největšího milovníka koček, nesuďte je svými mylnými domněnkami.