Vědci našli pod arktickým ledem 50 let staré živočichy

Tvor byl pod ledem Antarktidy uvězněn asi 50 let a byl nalezen, když se od kontinentu nedávno odloupl gigantický ledovec.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Díky tomuto ledovci – tedy spíš jeho odstranění – se vědcům zjevila rušná komunita mořského života, která byla k vidění poprvé za mnoho desetiletí. Mořské sasanky a další živočichové tak lezou po skalách stovky stop nad Bruntovým šelfovým ledovcem. Ledovec, dostatečně velký na to, aby udržel celé město New York, se odlomil a pomalu pluje Weddellovým mořem. Mořským badatelům se tak naskýtá pohled na život hluboko pod ledem.

Živočichové odkrytí po pěti dekádách izolace

Německé průzkumné plavidlo pluje úzkou dírou mezi nově odděleným ledovcem nazvaným A 74 a Bruntovým ledovým šelfem v severní Antarktidě. Posádka natáčí hodiny materiálu a pořizuje tisíce fotek samotářských živočichů žijících 30 kilometrů pod povrchem. Vědci takto objevili rušnou komunitu měkkýšů, mořských hvězdic, mořských okurek, nejméně pěti dalších druhů ryb a dvou druhů olihní.

iZdroj fotografie: Pixabay

První snímky mořského dna odhalují neuvěřitelný stupeň biodiversity v místě, které bylo desítky let pod ledem. Není nijak zvláštní najít takto rušný život v oblasti Antarktidy, protože v ledové vodě žijí stovky mořských druhů a někdy v opravdu překvapivých místech. Například před měsícem odhalili výzkumníci kolonii mořských hub a další statické živočichy, kteří pokryli asi 900 metrů skály pod dalším šelfem poblíž Arktického poloostrova.

Místo, které má stále co nabídnout k objevení

Tyto objevy uzavřely vědce do určitého druhu smyčky, částečně díky statickým živočichům. Tato zvířata, která zahrnují korály a houby, stojí na místě a čekají, až k nim jejich potrava dorazí, obvykle ve formě fytoplanktonu, tedy mikroskopických mořských řas. Fytoplankton závisí na slunečním světle a fotosyntéze a plave většinou v horních vrstvách oceánu, kde má voda nejvíc slunce. Takže najít houby, které se jím živí, v totální ledové temnotě, je minimálně podivné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nějakým způsobem jsou ovšem živiny ve formě fytoplanktonu nebo organických částic zataženy i tisíce stop pod povrch Antarktidy, kde vyživují právě tyto hlubinné tvory. Tým odebral vzorky, aby zjistil více o těchto podivných ekosystémech, což taky pomůže zjistit nutriční složení místní vody. Vědci nechali na více místech také čidla teploty a slanosti, což jim pomůže vymodelovat klimatickou strukturu těchto oblastí.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články