Vědci došli k zajímavému objevu. Kolibříci vidí mnohem více barev než my lidé

Opět se podíváme na nějaké novinky z oblasti přírody a zvířat. Tentokrát se zaměříme na objev vědců, který se týká jednoho ptačího druhu, konkrétně kolibříka. Podle významného objevu vědců jsou kolibříci schopni vidět mnohem více barev než náš lidský druh.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

S velkou pravděpodobností jde o velkolepý pohled do ptačí perspektivy, neboť takový kolibřík bude schopen vidět barvy, které si člověk dokáže jen představit. Na zajímavý objev přišel tým vědců, který trénuje divoké kolibříky k rozlišování kombinací UV barev.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kolibříci působí velmi roztomile

Čtvrtý barevný kužel

Zatímco lidé mají tři barevné kužely v sítnici, které jsou citlivé na červené, zelené a modré světlo, ptáci mají čtvrtý barevný kužel, který je schopný detekovat ultrafialové světlo. Výzkumný tým vyškolil divoké kolibříky k provádění řady experimentů, které odhalily, že drobní ptáci vidí také kombinované barvy, jako jsou ultrafialová + zelená a ultrafialová + červená. Na své vynikající barevné vidění se mohou ptáci spolehnout při hledání potravy, hledání svých barevných kamarádů, při úniku před predátory nebo při navigaci v různých terénech.

Lidé jsou slepí

Ve srovnání s ptáky a mnoha dalšími zvířaty jsou lidé barevně slepí, tvrdí docentka Stoddard z Katedry ekologie a evoluční biologie na Princetonské univerzitě. Lidé mají ve svých očích tři druhy kuželů, které jsou citlivé na barvu. Jsou naladěné na červené, zelené a modré světlo. Ptáci mají ovšem čtvrtý typ, který je citlivý na ultrafialové světlo. Nejen, že čtvrtý typ barevného kužele rozšiřuje škálu barev viditelných pro ptáky do UV, ale potenciálně umožňuje ptákům vnímat kombinované barvy. Dojít k takovým výsledkům ovšem nebylo vůbec snadné.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kolibřík zaujme svou velikostí

Výzkum v laboratoři

K prozkoumání toho, jak ptáci vnímají svůj barevný svět, docentka se svým výzkumným týmem vytvořila nový polní systém pro zkoumání barevného vidění ptáků v přirozeném prostředí. V laboratoři RMBL ve městě Colorado vědci vyškolili divoké širokoocasé kolibříky, kteří by se mohli účastnit experimentů s barevným viděním. V laboratoři se tak provádějí nejpodrobnější percepční experimenty, nicméně je zde riziko, že vědci tím nepřijdou na to, jak ptáci skutečně používají své barevné vidění v rámci každodenního života.

Kolibříci jsou nejlepší

Kolibříci jsou perfektní ptáci pro studium barevného vidění ve volné přírodě. Tito cukroví ďáblové se vyvinuli tak, aby reagovali na květinové barvy, které propagují nektarovou odměnu. Díky tomu se mohou rychle a s malým tréninkem naučit barevné asociace. Tým docentky se zvláště zajímal o nespektrální barevné kombinace, které zahrnují odstíny od široce oddělených částí barevného spektra, na rozdíl od směsí sousedních barev, jako je šedozelená nebo žlutá. U lidí je fialová nejjasnějším příkladem nespektrální barvy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články