Jeden žralok a 5 krvelačných útoků během 12 dní – to jsou události, kvůli kterým tato zvířata dostala nálepku zabijáků

Známý film Čelisti byl inspirován skutečnými útoky velkého bílého žraloka, které se staly v USA roku 1916. Během dvou týdnů přišlo o život několik osob.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žraloci, konkrétně žralok bílý (Carcharodon carcharias), jsou vnímáni jako symbol smrti. Za strachem, který vzbuzují, stojí částečně také film Čelisti, který v roce 1975 natočil Steven Spielberg. Mořští predátoři byli námořníky a rybáři hubeni i dříve, avšak po premiéře filmového snímku jejich pronásledování několikanásobně zesílilo. Ačkoliv se živí především mořskými rybami a savci, jsou zaznamenány i nevyprovokované útoky na lidi. Jeden z nejrozsáhlejších, z roku 1916, inspiroval i děj dnes kultovního filmu.

První útok žraloka v historii USA

Vědecké poznatky o žralocích jsou v současné době na velmi dobré úrovni, avšak ještě před sto lety o těchto predátorech nevěděli badatelé takřka nic. Tato skutečnost plně korelovala s faktem, že se lidé až do roku 1916 na plážích téměř nerekreovali. Teprve v létě 1916, které bylo extrémně horké a městskou populaci navíc ohrožovala epidemie dětské obrny, se lidé vydali vstříc moři. Žraloky, kteří v něm plavou, považovali za neškodné paryby, které nemají ani dostatečnou sílu v čelistech na to, aby poškodily lidskou kost.

Podle názorů soudobých vědců se žraloci rovněž lidí báli a kontaktu s nimi se vyhýbali. Jak jistě tušíte, odborníci nemohli být dále od pravdy. První útok žraloka na člověka v historii Spojených států amerických se odehrál v podvečer 1. července 1916 v oblasti Jersey Shore. Do moře u městečka Beach Haven vběhl 25letý Charles Vansant v doprovodu svého psa, zpět na pobřeží jej však museli vynést záchranáři. Během toho, co plaval nedaleko od břehu, ho totiž napadl žralok bílý.

Výkřiky mladého muže vzbudily pozornost plavčíků až po delší době – všichni zpočátku předpokládali, že pokřikuje na svého psa. Když Charlese vynesli na břeh, měl pravou nohu okousanou na kost. Při převozu do nemocnice bohužel vykrvácel a zemřel. Odborníci ani média tehdy mužovo úmrtí s útokem žraloka nespojovali. Až po druhém útoku, který se odehrál o 5 dní později asi 70 km od Beach Havenu a pouze 120 metrů od břehu, změnili názor. O život přišel 27letý Charles Bruder, kterému při útoku žralok ukousl obě nohy a rozerval břicho.

12 dní teroru změnilo pohled na žraloky

Fotografie zohaveného těla (konečně) vyvolaly vlnu paniky, která vedla k tomu, že rekreační oblast opustilo více než 75 % návštěvníků. Odborníci se tehdy snažili veřejnost uklidnit a vysvětlovali, proč je třetí útok žraloka takřka vyloučený – ovšem opět se mýlili. K dalším dvěma útokům došlo o několik dní později, a sice 12. července. V ústí přílivové řeky poblíž Matawan Creeku napadl žralok skupinu koupajících se chlapců a jednoho – 11letého Lestera Stilwella – stáhl pod hladinu. Žralok následně napadl i skupinu mužů, kteří do vody skočili dítěti na pomoc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při záchraně chlapce zemřel podnikatel Watson Stanley Fisher, kterého žralok fatálně pokousal (tělo chlapce se našlo náhodou o 2 dny později). Jen o půl hodiny později útočil predátor znovu. Napadl 14letého Josepha Dunna, kterého jen zázrakem ze žraločích „spárů“ vyrvali jeho bratr a přátelé. Parybu, která připravila o život celkem 4 osoby, údajně o několik dní později ulovil místní rybář. Nicméně 5 útoků během 12 dní donutilo veřejnost i odborníky přehodnotit pohled na žraloky. Ti jsou od té doby považováni za lstivé a zákeřné krvelačné zabijáky.  

Útoku kterého mořského tvora se obáváte?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články