Stovky druhů zvířat se mohou stát přístavem pro koronaviry

O některých druzích savců je známo, že jsou potenciálním hostitelem pro koronaviry, které mohou v jejich buňkách nebezpečně mutovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zvířata se mohou v budoucnu stát „inkubátorem“ pro vznik nových virů a tedy palivem pro budoucí pandemie. Tyto druhy zahrnují divoká zvířata jako netopýry nebo opice, stejně tak ale ta domestikovaná jako kočky nebo prasata. Nová studie upozorňuje na schopnost koronavirů napadat velmi široké spektrum hostitelů a identifikuje stovky druhů, které mohou být nebezpečím, ačkoli takové nákazy zatím nebyly v přírodě prokázány.

Možné riziko do budoucna

Koronaviry jsou rozsáhlou rodinou virů, které dovedou nakazit jak ptáky, tak i savce. Ten, který způsobuje nemoc COVID-19, je jen jeden člen tohoto spolku. Tým genetiků použil sekvence ze vzorků 411 koronavirů a složil je do mozaiky pomocí algoritmu. Sekvence reprezentují 92 rozdílných druhů koronavirů, přičemž některé druhy byly zastoupeny více než jedním kmen viru. Podle výsledků srovnání má každý virus potenciál k nakažení více jak 12 druhů savců.

iZdroj fotografie: Pixabay

Každý zvířecí druh je na druhé straně pravděpodobným terčem v průměru pro více jak 5 druhů koronaviru. Zvířata, která se mohou nakazit více kmeny, jsou větším rizikem. Jakmile se totiž několik kmenů koronaviru setká v jedné buňce, jejich geny se mohou promíchat, takže vytvoří zcela nový druh viru. Genetika dokáže takto zamíchat kartami v procesu zvaném rekombinace, což může být zvláště nebezpečné, dojde-li k několika mutacím koronaviru najednou.

Větší odolnost, lepší nakažlivost a tak dále

Rizikem je hlavně to, že nové mutace mohou být nakažlivé i pro člověka, mohou napadat další tkáně nebo způsobovat závažnější průběh nemoci a napadat tělo na více frontách. Model identifikoval 126 druhů savců, kteří mohou být hostitelem pro „náš“ koronavirus a minimálně jeden další kmen, což by umožňovalo právě onen rizikový scénář. Šíře spektra předpovězených zvířecích druhů byla překvapením i pro samotné vědce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Všichni věděli, že rizikoví jsou netopýři, jenže vysoce riziková zvířata byla nalezena napříč celou říší savců včetně hlodavců, primátů a srstnatých zvířat. Vícenásobné nakažení ovšem neznamená automaticky rekombinaci. Ta vyžaduje větší souhru v čase, výskyt ve stejném typu buňky a další faktory. Byl však vytvořen užitečný seznam zvířat, která je potřeba v budoucnu pečlivě sledovat.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články