Pro skutečně bohatou úrodu kvalitních brambor je hlízu potřeba řádně připravit. Přečtěte si postup, jak docílit kvalitní sklizně.
Zcela kritické je totiž správné naklíčení brambor, jinak se můžete setkat i s velmi hubeným výtěžkem. Největší chybou je totiž zasadit brambory, které byly předtím celou dobu ve sklepě. Dalším pozitivem je, že řádně naklíčené brambory sklidíte ve větším množství, a také to můžete provést mnohem dřív. S klíčením začněte asi 4–6 týdnů před samotnou výsadbou, přesná doba závisí na konkrétním provedení.
Vyhněte se klíčení potravinových brambor
Pokud jste v sázení nováčci, kupte si brambory ve speciální prodejně, nepoužívejte ty na vaření. Výsadbové nejsou ošetřeny chemicky a na rozdíl od ekologických brambor jsou vždycky bez virů. Máte-li už vlastní, použijte je na novou sadbu a i z letošní odložte košík na příští rok. K naklíčení je potřeba 4–6 týdnů, pro sázení už by měla mít půda asi 10 stupňů Celsia. Klíčky vyrostlé ve sklepě olámejte, potřebujete zdravé klíčky, pevné a zelené.
Klíčení brambor v kartonu na vajíčka
Velmi dobrá metoda je klíčení v kartonu od vajíček. Dejte po jedné bramboře do každé „jamky“, aby klíčky mířily vzhůru, dbejte na dobré větrání. Plný karton od vajec dejte do sklepa nebo garáže, případně na verandu nebo jinam. Podstatný je dostatek světla a teplota kolem 12 stupňů Celsia. Jakmile jsou brambory v chladném prostoru, klíčení to brání. Případně vyrostou jen ony sklepní klíčky, bílé a slabé, které bude třeba odstranit.
Jak poznáte, že můžete brambory zasadit?
Za 4–6 týdnů procesu klíčení byste na bramborách měli bez problémů najít silné zelené výhonky. Jakmile dosáhnou délky 2–3 centimetrů, můžete přistoupit k samotnému zasazení do záhonku. Pokud toužíte po velkých bramborách, nechte jen 3–4 nejsilnější výhonky a zbytek olámejte. Ponecháte-li na bramboře všechny, dočkáte se menších brambor. Je to tedy čistě věc vašich preferencí, případně možností vaší zahrady.
Správné sázení naklíčených brambor
Jsou-li správně naklíčené a půda má trvale teplotu alespoň 10 stupňů Celsia, je čas na sadbu. Můžete je umístit vcelku nebo rozřezat tak, aby měl každý kousek jeden výhonek. Saďte do hloubky 5–7 centimetrů, zahrňte zeminou a výhonek vždy směrujte nahoru. Mezi sazenicemi nechte pokaždé 30–45 centimetrů odstup. Před samotným sázením ještě každý kousek zkontrolujte, jestli nemá plíseň nebo není jinak poškozen.
Proces hnojení a následná péče
Brambory vyžadují lehčí až středně těžkou humózní půdu, ideální je písčitá až hlinitopísčitá. Příliš utužená snižuje výnosy. V našich podmínkách lze brambory bez problémů pěstovat ve všech regionech. Stran živin jsou náročné hlavně na draslík. Půdu připravte už na podzim, důkladně pozemek zryjte a zásobte kompostem. Na jaře můžete použít průmyslová hnojiva jako síran amonný, síran draselný či superfosfát, a to v dávce 30–50 g na 1 m čtverečný.
Co všechno sázíte na své zahrádce a s jakým úspěchem?