Mazlíte se běžně se psy a kočkami? Svůj přístup přehodnotíte hned z několika důvodů

Statistiky ukázaly, že prakticky každý majitel domácího mazlíčka ho bere jako součást rodiny. Proto se s ním běžně objímá a mazlí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže je otázkou, jak moc jsou pro vás tyto praktiky bezpečné. Ve vašem čtyřnohém příteli nebo kamarádce totiž dřímají skrytá nebezpečí. Ostatně už jen prostý čich a rychlý pohled do psí tlamy někdy prozradí, kde všude svým čenichem něco zkoumal. Jedním z populárních mýtů je, že psí tlamy jsou docela čisté, což ovšem není pravda. Psi lezou do odpadků a dalších nečistých věcíc, takže když jim dáváte pusu na čenich, je to jako polibek na úplně opačný konec těla.

Psí bakterie a naše tělo

Stanovisko virologů a bakteriologů je naprosto jasné, protože zdaleka nejde jen o to, co se nachází v psích slinách. Psi strkají své čenichy do nejšpinavějších míst civilizace, a kromě toho pečlivě zkoumají i výkaly svých kamarádů. K vám domů potom přinesou něco jako zmrzlinový pohár bakterií, virů, roztočů a všeho dalšího, co se dá venku sehnat. Pokud se i jen část tohoto koktejlu dostane do lidského organismu, může to způsobit velmi vážné zdravotní potíže.

iZdroj fotografie: Pixabay

Většinu takových případů tvoří hlavně přenos parazitů. Odborně se nemoci přenosné ze zvířat na člověka jmenují zoonózy a je známo asi 150 takových chorob. U nás se naštěstí vyskytují pouze některé, z nichž nejobávanější je vzteklina. Všem těmto nepříjemnostem se dá samozřejmě předcházet. Kromě samotného způsobu chování k psovi je také potřeba dbát na hygienu a pravidelné prohlídky vašeho psího kamaráda.

Základní psí hygiena

Nikdy se psem nesdílejte žádné nádobí, nenechte ho žrát u stolu a pokud možno ho nelíbejte. Po kontaktu s ním si vždy pečlivě umyjte ruce. Svého miláčka nechte také pravidelně očkovat, koupejte jej speciálními antibakteriálními šampony a použijte taky přípravky proti množení hub a roztočů. Při venčení dávejte pozor na to, kde se zvíře pohybuje, protože na ulici může najít nejrůznější „zajímavosti“. Je to ochrana jak vás, tak vašeho chlupatého kamaráda.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dbejte na kvalitní psí stravu, nedávejte jim syrová vejce, ryby ani maso. Jejich jídelní misky, pelechy i nádoby na vodu také pravidelně dezinfikujte, ideálně v součinnosti s úklidem celé domácnosti. Pokud váš pes odmítá žrát nebo na něm pozorujete jiné trvalejší odchylky od normálního chování, navštivte veterináře. To samé platí, pokud pozorujete potíže se zažíváním a pes má průjem nebo pravidelně zvrací. Jak moc dbáte na hygienu ve společné domácnosti se psem vy?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě