Mazlíte se běžně se psy a kočkami? Svůj přístup přehodnotíte hned z několika důvodů

Statistiky ukázaly, že prakticky každý majitel domácího mazlíčka ho bere jako součást rodiny. Proto se s ním běžně objímá a mazlí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže je otázkou, jak moc jsou pro vás tyto praktiky bezpečné. Ve vašem čtyřnohém příteli nebo kamarádce totiž dřímají skrytá nebezpečí. Ostatně už jen prostý čich a rychlý pohled do psí tlamy někdy prozradí, kde všude svým čenichem něco zkoumal. Jedním z populárních mýtů je, že psí tlamy jsou docela čisté, což ovšem není pravda. Psi lezou do odpadků a dalších nečistých věcíc, takže když jim dáváte pusu na čenich, je to jako polibek na úplně opačný konec těla.

Psí bakterie a naše tělo

Stanovisko virologů a bakteriologů je naprosto jasné, protože zdaleka nejde jen o to, co se nachází v psích slinách. Psi strkají své čenichy do nejšpinavějších míst civilizace, a kromě toho pečlivě zkoumají i výkaly svých kamarádů. K vám domů potom přinesou něco jako zmrzlinový pohár bakterií, virů, roztočů a všeho dalšího, co se dá venku sehnat. Pokud se i jen část tohoto koktejlu dostane do lidského organismu, může to způsobit velmi vážné zdravotní potíže.

iZdroj fotografie: Pixabay

Většinu takových případů tvoří hlavně přenos parazitů. Odborně se nemoci přenosné ze zvířat na člověka jmenují zoonózy a je známo asi 150 takových chorob. U nás se naštěstí vyskytují pouze některé, z nichž nejobávanější je vzteklina. Všem těmto nepříjemnostem se dá samozřejmě předcházet. Kromě samotného způsobu chování k psovi je také potřeba dbát na hygienu a pravidelné prohlídky vašeho psího kamaráda.

Základní psí hygiena

Nikdy se psem nesdílejte žádné nádobí, nenechte ho žrát u stolu a pokud možno ho nelíbejte. Po kontaktu s ním si vždy pečlivě umyjte ruce. Svého miláčka nechte také pravidelně očkovat, koupejte jej speciálními antibakteriálními šampony a použijte taky přípravky proti množení hub a roztočů. Při venčení dávejte pozor na to, kde se zvíře pohybuje, protože na ulici může najít nejrůznější „zajímavosti“. Je to ochrana jak vás, tak vašeho chlupatého kamaráda.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dbejte na kvalitní psí stravu, nedávejte jim syrová vejce, ryby ani maso. Jejich jídelní misky, pelechy i nádoby na vodu také pravidelně dezinfikujte, ideálně v součinnosti s úklidem celé domácnosti. Pokud váš pes odmítá žrát nebo na něm pozorujete jiné trvalejší odchylky od normálního chování, navštivte veterináře. To samé platí, pokud pozorujete potíže se zažíváním a pes má průjem nebo pravidelně zvrací. Jak moc dbáte na hygienu ve společné domácnosti se psem vy?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články