Proměňte mouchy v domácnosti v zombie díky nově objevené houbě

Houba, která mění mouchy v zombie a požírá je zevnitř. Do těla se zavrtá a z oběti pak stoupají spóry, kterými se houba šíří dál.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Dva nové druhy hub mají podobně strašidelný způsob chování: jí zaživa mouchy a používají jejich těla k šíření vlastní spór na nové oběti. „Zombie“ houba vyžere hmyz – primárně mouchy – zevnitř, a šíří se dál dírami v tělech. To, co vypadá jako běžná domácí moucha, tak připomíná zombii nesoucí nákazu dále i po nevyhnutelném konci sebe sama.

Houby požírají oběť zevnitř

Příbuzné druhy Strongwellsea tigrinae a Strongwellsea acerosa útočí na muší druh Coenosia tigrina a Coenosia testacea, které vypadají jako běžné domácí mouchy. Jenže obě projdou děsivou změnou, jakmile se na nich tento druh houby usadí. Houba vyžere v břiše mouchy a pak tvoří chuchvalce oranžových spór, které jimi moucha dále „trousí“. Infikovaná moucha přitom zůstává v tomto stavu ještě několik dní naživu, takže nevyhnutelně roznáší oranžový prach široko daleko a hlavně na další mouchy, se kterými je v kontaktu.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Houba mezitím dále mouchy požírá zevnitř. Napadená moucha nakonec padne na zem a umírá v oblaku spór. I po smrti ale šíří svého zabijáka – břicho se postupně nafoukne a exploduje, což uvolní ještě víc prachu. Spóry samotné vydrží i nízké zimní teploty a pak nakazí nové mouchy, které se na jaře probudí k životu.

Dánský výzkum přinesl odpovědi

Badatelé dánského týmu objevili tucty takto nakažených much při terénní práci v Jægerspris a Amageru. Našli je v na venkově i ve městech, což připomínalo scénář hororového příběhu, který se odehrál na zdánlivě klidných polích a dvorcích. „Je to vzrušující a bizarní případ biodiverzity“, uvádí Jørgen Eilenberg, biolog Kodaňské univerzity. „Kolem a kolem tímto mapujeme nové chování druhů mezi sebou.“ Současně lze takové poznatky použít k výzkumu infekčního chování dalších substancí.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

On i jeho tým se domnívají, že houby „nadopují“ mouchy jakousi látkou, která je udržuje při životě a ve vzduchu, i když je jejich tělo požíráno. Existují houby používající látky na bázi amfetaminů, kterými udržují své oběti v pohybu, takže tato možná dělá něco podobného. Stejně tak mohou vylučovat látky, které odhánějí jiné patogeny od otevřených těl, takže mouchu nenakazí nic dalšího, co by ji zabilo moc brzy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články