Pes zvládne trávit čas doma o samotě, aniž by demoloval věci. Je k tomu však potřeba správně nastavený výcvik a trocha trpělivosti.
Úzkostný stav u psa se může ukázat jako velmi vážný problém pro majitele i samotné zvíře. Ovšem v případě podstoupení speciálního výcviku by nic takového nastat nemělo. Jestli trpíte silnou obavou o svého psího přítele, kontaktujte odborníka. Ten stanoví správnou diagnózu a nabídne také cvičební program. Separační úzkost není tak známý fenomén, dost možná je to ale odpověď na mnohé problémy, u kterých dodnes pátráte po řešení.
Co je separační úzkost u psa a jak se projevuje
Separační stres je stav, kdy pes zažívá silnou úzkost při odloučení od svého majitele či dalších blízkých. Může jít i o jiná zvířata z domácnosti. Studie z roku 2019 provedená na více jak 4 000 psů ukázala tento fenomén u 13 % z nich. Tito jedinci vykazovali zjevné úzkostné chování v momentě, kdy byli ponecháni o samotě. Psi jsou v základě velmi společenská zvířata, tudíž je pro ně samota jasným spouštěčem takové reakce.
Obvyklými projevy jsou vytí nebo štěkání, destruktivní chování, kálení a močení uvnitř bytu či odmítání potravy. To všechno tehdy, když je pán mimo domov, takže jej po návratu domů čeká pořádná spoušť. Jestli si vaši sousedi někdy stěžovali, že váš pes se bez vás může zbláznit, jde nejspíš právě o separační úzkost. Ne vždy se stav ovšem projevuje takto „napřímo“. V některých případech k němu dochází i tehdy, pokud je majitel zrovna nablízku.
Diagnostika a následné postupy
Při jakémkoli podezření nebo upozornění od sousedů je na místě poradit se v první řadě s veterinářem. Některé projevy mohou mít i zcela odlišnou příčinu, je proto důležité vyloučit jiná onemocnění. Dojde-li opravdu na separační stres, poraďte se s psovodem. Ten vám pomůže najít se psem „společnou řeč“ a také vytvoří cvičební program. Dalším prvkem je také stanovení si osobních hranic pro společnou interakci se zvířetem.
Pracujete-li na dálku, zkuste občas „utéct“ ze zorného pole psa. Také si udělejte čas jen pro sebe, přítomnost psa neznamená jeho zapojení do veškerého dění. Když si například chcete číst knížku a zvíře si k vám lehne, naznačte mu občas, že vám to vadí. Na druhé straně není vhodné úzkost psa ignorovat. Vykazuje-li skleslost, dejte mu jasně najevo, že jste u něj. Ignorace může úzkostnou poruchu ještě prohloubit a případné projevy zhoršit.
Jakou největší neplechu provedl pes ve vaší nepřítomnosti?