Torze žaludku u psa je velký strašák. Projevuje se nenápadně, o to zničující jsou následky. Zabraňte úmrtí včas

Tento syndrom je znám také jako GDV. Pro pochopení tohoto onemocnění je nejdříve potřeba se seznámit s architekturou psího zažívání.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kočky i psi jsou masožravci a jejich žaludek je jednoduchý s jednou komorou. Jeho objem u středně velkého psa je 1 – 9 litrů. Značná část se dotýká jater, tíhne ke slezině a také tenkému střevu. Rozlišujeme na něm malé i velké zakřivení, vrátník (pokračuje do tenkého střeva) a kardii (či česlo) kam ústí jícen. V dutině není žaludek jen volně položen, má tzv. závěs a fixují ho dva krátké vazy.

Značné ohrožení hlavně velkých plemen

Některá plemena jsou kvůli hlubokému a úzkému tvaru žaludku predisponována k chorobám. První místo zabírá německá doga, následuje například boxer, vlčák, dobrman nebo rotvajler. U středních plemen mají problémy baseti a šarpejové. Diagnóza byla však popsána i u jezevčíka či kočky. Větší riziko hrozí středně starým až starším a náchylnější jsou víc psi než feny. Pokud jí pes hltavě a rychle, jeho riziko GDV je též vyšší.

iZdroj fotografie: Pxhere

Vznik tohoto problému je souhrou několika okolností. Nejdřív je narušena funkce krkání a také mechanismu vyprázdnění žaludku. Ten se při naplnění tekutinou spolu s plynem výrazně roztáhne a pak jednoduše rotuje kolem vlastní osy. V počáteční fázi stěžuje zvířeti dýchání, navíc tlakem na žíly klesá srdeční výdej. Svalovina srdce je tudíž nedokrvená s čímž přichází arytmie. To se zpětně odráží na neprokrvení žaludku, jehož stěna odumírá a přesunuje se.

První symptomy GDV u psa

Nemoc se projevuje obvykle už pár hodin po krmení. Zvíře je netečné, sténá, slintá, rychle dýchá. Snaží se zvracet, ale jde z něj jen bílá pěna. Velmi rychle se projeví nahrbený postoj a právě zvětšení žaludku. V případě plné torze upadá rychle do šoku se zrychleným dechem a slabým pulsem. Při podezření okamžitě kontaktujte veterináře, jde totiž o minuty. Jde o perakutní stav, který i při včasném zásahu končí ve 40 % případů úhynem zvířete.

iZdroj fotografie: Pxhere

Při příjezdu do ordinace je provedeno rychlé vyšetření, dojde k infusi pro potlačení šoku, následují léky na bolest a antibiotika. Jehlou přes stěnu je odstraněn vzduch u největšího vyklenutí, tzv. dekomprese žaludku. Jakmile je pes stabilizován, dojde na RTG vyšetření kvůli potvrzení právě GDV. Chirurgicky je odsát vzduch, žaludek je vrácen do přirozené polohy a zkontrolován stav jeho stěn spolu se slezinou.

Prevence možného výskytu GDV syndromu

Kupujete-li štěně rizikového plemena, informujte se u majitele, zda k výskytu GDV už nedošlo u příbuzných. Každý majitel takového druhu by se měl důkladně seznámit s příznaky a postupem. Obecně pro psy platí, že je ideální pravidelný režim a rovnoměrná zátěž včetně krmení. Pokud dojde k narušení tohoto rytmu, raději nechte zvíře vyhladovět – je to lepší možnost než více krmiva najednou. Pak pomalu vracejte stravu na původní dávku.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli velké nebo obří plemeno, krmte psa dvakrát i víckrát denně, nikoli jednou velkou dávkou. Dvě hodiny před a po krmení také omezte zvířeti zátěž, stres a vzrušení. Po jídle kontrolujte stav zvířete. Jako ochranný zákrok je hlavně v zahraničí preferováno přišití žaludku k břišní stěně, orgán je tak fixován. Tuto operaci lze spojit například s kastrací feny nebo jinou operací – po poradě s lékařem.

Na jaké choroby nejčastěji trpí váš pes?

Zdroj: AnimalEmergencyService

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
Události247.cz
Události247.cz
Co ve válce dělají Čečenci? Video jejich jednání se zajatci obletělo celý svět
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Útok „mrtvých mužů“: Jak ruské zombie pobily Němce v legendární prvoválečné pevnosti Osowiec
adbz.cz
adbz.cz
Může způsobit alergie a výrazně navyšuje účty za energie. Jak se doma vyhnout nebezpečí suchého vzduchu?