Zázračná bylina, která lusknutím prstu změní kočičí chování. Proč jí kočky tak šíleně milují a chovají se jako smyslů zbavené?

Kočkovité šelmy jsou obávaní predátoři divočiny, aspoň do chvíle, kdy narazí na šantu kočičí a mohou se z ní zbláznit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Proč tahle naprosto volně dostupná bylinka způsobuje, že se kočky chovají jako poblázněné? Šanta kočičí je rostlina pocházející z Evropy a části Asie. Když se kočky dostanou do její blízkosti, okamžitě se o ni začnou otírat, olizovat ji a očichávat. Stejně tak okusují její stonky a listy, třou se o ni celým tělem a slintají u toho. Ovšem ne na všechny kočky má šanta právě takový účinek, například na koťata nepůsobí vůbec.

Bylina měnící kočičí chování

Díky genetické variabilitě těchto malých šelem shledává 7 z 10 koček šantu naprosto neodolatelnou, zatímco zbytek je k ní zcela lhostejný. Chemikálie zodpovědná za vliv šanty na naše domácí mazlíčky se jmenuje nepeta lactone a její účinek se projevuje již po vdechnutí. Tato molekula nemusí být strávena nebo dosáhnout mozku proto, aby kočky šílely. Samotné posednutí aktivitou se šantou obvykle trvá asi 15 minut.

iZdroj fotografie: Pixabay

Potom je jedinec proti šantě a její vůni imunní asi na hodinu, přičemž účinek rostliny připomíná opilost nebo drogový výlet. Ovšem nemůžeme s jistotou říct, co kočky prožívají. Víme ale, že čichání k šantě uvolňuje beta endorfiny, což jsou přirozené opiáty produkované organismem. U lidí tyto látky redukují stres, potlačují bolest a dávají nám pocit odměny. Pokud je jejich produkce potlačena, kočky na šantu reagují jinak.

Dočasný efekt bez návyků

Navíc to nevypadá, že by si kočky na šantu vytvořily jakýkoli návyk, a po kontaktu s ní je nepostihují ani žádné škodlivé vedlejší efekty. Pokud by se o stejný přístup pokusil člověk, nejspíš bude zklamaný. Pravda, někteří lidé používají šantový čaj, který popisují jako lehké sedativum, jenže neexistují žádné studie potvrzující jakékoli psychoaktivní efekty. Šanta ovšem takto nepůsobí jen na domácí kočky, ale i na skutečné divoké šelmy – lvy, leopardy i jaguáry.

iZdroj fotografie: Pixabay

Účinek se zdá být evoluční náhodou, protože šanta ani neroste v oblastech, kde by kočkovité šelmy žily. Šanta zároveň odpuzuje hmyz, například šváby a komáry, takže se dá použít jako repelent. To je možná další důvod, proč se o ni kočky tak třou. Podobnou látku produkují také myši ve svém potu, což působí na kočky zmatečně. Myš má tak větší šanci uniknout, pokud hrozí, že ji kočka chytne.

Zdroj: Newscientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články