Proč kočky a psi najednou pobíhají všude možně?

Znáte to – jsou v klidu a najednou jsou jak dva blesky a pobíhají po místnosti. Říká se tomu náhodná frenetická aktivita.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V jednu chvíli si štěně poklidně chroupe granule a v další vteřině pobíhá naprosto šílené po domě, jako kdyby mu hořely chlupy pod ohonem. Tyhle záchvaty většinou trvají jen několik minut, ale mohou být delší v případě, že je v domě více lidí, na které zvíře během pobíhání narazí. Ale proč se tohle vůbec děje? Proč zvířata najednou všeho nechají a pobíhají jak šílená všude možně, když k tomu nejspíš není žádný důvod?

Lidé potřebují důvod, zvířata prostě jen vypustit energii

Pro nás ten důvod nemusí existovat, ale pro zvířata může být naprosto zřejmý – je to prostě zábava. Tyto záchvaty aktivity jsou naprosto přirozené a můžeme je vidět u mnoha domestikovaných i divoce žijících zvířat. Epizody se mohou objevovat náhodně, ale například u psů existuje několik spouštěčů. Když chovatel pustí psa z přepravky, zvíře bude chvíli pobíhat kolem, aby vypustilo energii, kterou nabralo klidným pobytem uvnitř.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podobně může tohle spustit u psa majitel, který se vrátil z práce a jeho mazlíček se probudil po hodinovém zdřímnutí. Další případy jsou po koupeli, nejspíš kvůli vypuštění nervové energie nebo nadšení po koupeli. Oklepání celého těla je navíc velmi efektivní. V zásadě lze říct, že zvíře, které se nějakou dobu vyskytuje v klidovém stavu, je spouštěčem navedeno k vypuštění nahromaděné energie.

Spouštěče u koček mají jinou povahu

Zatímco štěňata mají tyhle záchvaty aktivity během dne, u koček se projevují spíše za soumraku nebo za úsvitu, protože tehdy jsou nejaktivnější. Kromě toho mívají tyhle záchvaty po vzájemné péči a použití záchodku. Pokud chovatelé také změní druh podávané stravy a kočky zaslechnou otevření plechovky, mívá to podobný efekt. Celkově jsou ovšem kočičí záchvaty kratší. Ačkoli jsou tyto záchvaty normálním chováním, někteří chovatelé je považují za signál choroby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak se bojí, že je zvíře choré nebo ve stresu, protože si je mylně vykládají třeba jako lidskou obsesivní poruchu. Pokud mají psi skutečně takovou poruchu, honí si vlastní ocas, běží za stíny, chňapají po vzduchu jako by chtěli chytit mouchu a olizují podlahu. Ale pobíhání po domě tohle rozhodně neznamená. Pokud si nejste jisti, jestli je váš mazlíček postižený nebo jen potřebuje upustit páru, proberte jeho projevy ideálně s veterinářem.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články