Slavný kohout, který rok a půl žil bez hlavy. Jeho majitel díky prosté náhodě pohádkově zbohatl

Tento příběh možná není jediný tohoto typu, ale rozhodně je nejznámějším. Všechno začalo klidného dne roku 1945.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Hirdetés
                   

Ve státě Colorado se roku 1945 objevil naprosto normální kohout. Měl jen jednu drobnou vadu – chyběla mu hlava. Přes tento handicap nezemřel a žil ještě po dobu cca dvou let docela spokojený kohoutí život. Dokonce se i snažil kokrhat, jenže jeho krk vydával pouze bublavé zvuky. Každopádně se zvíře stalo senzací a ukázkou toho, na co všechno je možné v přírodě narazit. Roli v tom sehrál jeden místní farmář.

Mizernou popravu nelze naplánovat

Historie Prahy nabízí mnoho zajímavých událostí. Jedním z nejmorbidnějších výročí je pak poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. Městečko Fruita v americkém Coloradu má podobný svátek. Jeho hlavním aktérem byl kohout Mike a farmář Lloyd Olsen. Ten 10. září roku 1945 dostal po večeři za úkol přinést kuře, ze kterého jeho žena chtěla udělat polévku na druhý den. Olsen vzal namátkou jedno ze zvířat a máchl sekerou.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Hirdetés

Ačkoli tento úkon neprováděl rozhodně prvně, čepel dopadla vedle a zvíře nezabila. Kohoutovi sice chyběla hlava, ale dál pobíhal po dvorku.  Lloyd očekával, že za chvíli padne, jenže kohout žil ještě druhý den. Rodina záhy pochopila, že se stalo něco hodně zvláštního. Rozhodl se proto udržet kohouta naživu, což se nakonec povedlo podáním stravy přímo do krku pomocí kapátka. Ujala se směs mléka a zrní a Lloyd pojmenoval kohouta Mike.

Senzace široko daleko

Povědomí o zvláštnosti se rychle rozneslo a z kohouta se stala místní celebrita. Olsen objížděl cirkusy a přehlídky a kohout vydělával. Během jednoho týdne to bylo 4500 dolarů, v roce 1945 velmi slušný obnos. Mike takto vydržel celé dva roky, až nakonec zemřel v jednom motelu, když byl s Lloydem na cestách. Během noci se začal dusit – což nebylo zvláštní – jenže Olsen zjistil, že na vystoupení zapomněl sadu na čištění krku. Mohl tedy jen sledovat skon zvířete.

iZdroj fotografie: Se souhlasem uživatele Hirdetés

Mikovo tělo později samozřejmě prozkoumali doktoři. Vyšlo najevo, že sekera dopadla tak podivně, že zachovala hlavní část mozku, i když kohout přišel o většinu hlavu. Centrum pro dýchání, reflexy i rovnováhu bylo kompletně neporušené. Kohout tak sice neviděl, zůstalo mu však jedno ucho. Čepel neporušila ani hlavní tepnu, takže nevykrvácel. Ve Fruitě dnes najdete mnoho kohoutích soch a každoroční festival se spoustou tematických her a atrakcí.

Zdroj: Science Blogs

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články