Pokud vám jízdu autem zkříží divoká zvěř, nezmatkujte. Experti upozorňují na léty ověřený postup

Prosinec je časem, který jelenům označuje konec sezóny páření. Ani silná světla a zvuky rušného provozu je bohužel neodradí od přebíhání přes vozovku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toto jelení období se také kryje se zkracováním dne, kdy je slušné šero už krátce po poledni a silnice jsou viditelné ještě hůř. Kombinace těchto faktorů vytváří poměrně rizikové cestovní podmínky, ovšem několik postupů vám může ušetřit velmi nepříjemnou kolizi. Obecně je v zimě potřeba nenechat se zaskočit a neustále se soustředit na cestu před sebou. Ostatně v chladném počasí se vám nemusí pod kola přimotat jen roztoužený jelen.

Oči na stopkách a na vozovce

Vždycky sledujte prostor nejen před samotným vozidlem, ale vnímejte i to, kam dojedete za chvíli. Zatáčejte pozvolna, bez prudkého strhávání volantu, a stále sledujte okolí. Pokud se k vám z protisměru nikdo neblíží, použijte dálková světla, abyste případného jelena jasně viděli. Zvláště obezřetní buďte během úsvitu a soumraku, to jsou dvě části dne, kdy jsou zvířata nejaktivnější. Samozřejmě jezděte střízliví a se zapnutým bezpečnostním pásem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Vždy přizpůsobte svou rychlost povětrnostním podmínkám, ať dokážete případné překážky před vámi bezpečně rozeznat. Čím pomalejší jízda, tím více času máte na reakci na nečekanou situaci. Stejně tak se váš vůz bude při nižších rychlostech chovat zcela odlišně, nota bene na vozovkách během zimy. Samozřejmě i přes dodržování všech těchto preventivních postupů se může stát, že se kolizi nevyhnete. Když na vás zkrátka „vybafne“ jelen zpoza stromů, nestihnete udělat vůbec nic.

Jak postupovat při srážce se zvěří

Někoho to dost možná překvapí, ale v takovém momentě experti odrazují od snahy se zvířeti vyhnout. Právě takový manévr vás totiž může nasměrovat do dalších překážek na kraji vozovky, jako jsou kameny, stromy, zeď, nebo dokonce jiné vozidlo. Nejbezpečnější – aspoň tedy pro vás – je překvapivě ona srážka s jelenem. Většina pojišťovacích společností se přitom shodla na následujících tipech při kolizi s velkými zvířaty obecně.

iZdroj fotografie: Pxhere

Snažte se brzdit, ale těsně před nárazem přestaňte. Když je totiž brzdový pedál sešlápnutý, předek vozu poklesne – je tak větší šance, že se jelen dostane na kapotu a narazí až do čelního skla. Zapněte výstražná světla, abyste upozornili řidiče kolem. Nejspolehlivější metodou, jak se srážce vyhnout, je vždycky zpomalení. Čím větší kontrolu máte nad vlastní rychlostí, tím lépe se můžete vyhnout kolizi. Dodržujte pravidla bezpečného provozu, abyste chránili sebe i druhé.

Jak byste v podobné situaci reagovali vy?

Zdroj: TheFloodLawFirm

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články