15 nejvzácnějších zvířecích druhů z celého světa, které je téměř nemožné spatřit. Těžké uvěřit, jaké krásy planeta Země skrývá

Přirozené prostředí, ve kterém mohou zvířata normálně existovat, mizí po celé planetě. A s ním i jejich šance na přežití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Postupné, ale o to jistější mizení přirozeného životního prostředí znamená nejen chřadnutí nádherných krajin, ale i vymírání zvířecích druhů. Každý rok navždy zmizí průměrně 1 200 druhů zvířat. Následující seznam uvádí některé z těch, jež už musíme řadit k nejvzácnějším. Jejich výskyt je tak ojedinělý, že u některých ani neexistují aktuální fotky. Bylo by potřeba je udělat, abychom zachránili aspoň jejich střípek.

Levhart mandžuský a nosorožec sumaterský

Po celém světě je aktuálně dle odhadů asi 86 volně žijících jedinců levharta mandžuského, což z něj dělá nejohroženější velkou kočku na celém světě. Jde o jedno z nejkrásnějších zvířat s jedinečným zabarvením, které ho jasně odlišuje od ostatních druhů levhartů. Jeho přežití visí na vlásku a jeden z významných chovů se nachází i v pražské Zoo. Zahrady po celém světě se jej dlouhodobě snaží zachránit, té pražské se podařilo odchovat už sedm mláďat.

iZdroj fotografie: Charles W. Hardin / Creative Commons / CC BY

Podobně jako nosorožec jávský je i ten sumaterský jedním z nejohroženějších druhů nosorožců na světě. Na Sumatře je jich jen hrstka, na Borneu a Malajském poloostrově zrovna tak, celkově je jich méně než stovka. Patří k nejmenším druhům nosorožců, je však jedinečný ještě z jiného důvodu. Nosorožec sumaterský je nejbližším příbuzným vyhynulého nosorožce srstnatého, který obýval eurasijské stepi v dobách pozdního pleistocénu.

Temný osud mořské kravičky

Vlastním jménem sviňucha kalifornská je savec z řádu kytovců. Tento druh žije pouze na severu Kalifornského zálivu v Mexiku, kde ale jejich populace dlouhodobě klesá. Hlavní hrozbou je pro ně skutečnost, že se zachytávají v rybářských sítích, v nichž se následně udusí. Místní rybáři nelegálně loví jiné druhy a sviňucha je nechtěnou obětí těchto aktivit. Ročně tak přijde o život asi 15 % jejich populace, a i přes některé záchranné programy nejspíš čeká tento druh drastický osud.

iZdroj fotografie: Pixabay

Abychom se trochu přiblížili člověku, zmiňme ještě gorily. I když jejich populace o něco narostla, spatřit je v divočině je stále velmi vzácné. Mohou za to hlavně jejich odlehlá sídla, ke kterým je dosti náročné se dostat. Je možné si na konkrétních místech dohodnout výpravu za tímto primátem, povolenky stojí 500 dolarů na hodinu (cca 10 000 Kč). Gorila sdílí s naším druhem 98 % genetického kódu a vidět ji ve volné přírodě je naprosto ohromující zážitek.

Zdroj: FlightCentre

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články