Ačkoli většinou vnímáme psy jako společníky a mazlíčky, je třeba mít na paměti jejich vlčí původ. Ano, mohou být domestikovaní, ale nakonec jsou to pořád šelmy.
Krom toho bylo hodně z nich vyšlechtěno pro násilné aktivity jako lov nebo obranu. Není pak žádné překvapení, že jsou každý rok psy pokousány více jak 4 miliony lidí. Právě proto je na místě pravidelně zveřejňovat seznam těch nejnebezpečnějších plemen. Tedy těch, od kterých pochází nejvíce zranění a také těch nejvážnějších. Na jeho základě můžete zvážit pořízení takového plemene či poznat hrozbu, která se může týkat vás nebo vašich blízkých.
Co vlastně vede k nebezpečnosti plemene?
Riziková plemena nejsou nutně ta nejagresivnější. Například čivava je velmi teritoriální pes, ale to ji ještě nedělá nebezpečnou. Nakonec neváží více, než 5 kilo, a pro člověka hrozbu nepředstavuje. Místo toho jsme se soustředili na plemena s postačující hmotností a zároveň silnými sklony k agresivitě. Tedy ochotou k útoku a dostatečnou silou na způsobení zranění.
Proč jsou vlastně někteří psi tak agresivní?
Lidé mohou psa vést k lásce a krotkosti, jeho část ale zůstane vždycky divoká. Někteří psi mají tuto část mnohem silnější, protože byli po generace cvičeni k lovu dalších zvířat. Jiní mohli být zase zachráněni z podmínek, ve kterých je majitelé cvičili ke střetům jako bojové psy. Stejně tak není pro psa dobrá každá domácí situace. Výzkumy ukázaly, že někteří útoční psi byli vycvičeni majiteli s vážnými psychopatickými sklony, což mělo na zvíře vliv.
Když jsou taková zvířata seznámena s malými dětmi, dalšími zvířaty nebo je majitelé nezvládají, problémy na sebe většinou nenechají dlouho čekat. Plemeno psa je jen částí rovnice vedoucí k agresivitě, nelze ho však podceňovat ani ignorovat.
Vlčák, německý ovčák
Pracovní psi, kteří se stali klasikou u armády i policejních složek. Důvod je jasný – jsou robustní, chytří, silní a nebezpeční. Váží i 40 kilo a dorůstají 60 centimetrů, jsou tedy vynikající na potlačení lidských hrozeb. Bohužel jsou silně teritoriální a také agresivní. Mají na svědomí 5 % všech smrtí následkem pokousání.
Pitbull
Toto by nemělo nikoho překvapit, pitbull je opravdu nejnebezpečnější psí plemeno planety. Za dobu 13 let byl odpovědný za 284 smrtí, tedy asi 2/3 všech fatálních psích útoků v USA. Důvodem je to, že mají velká těla, silné čelisti a vynikající instinkt zabijáků.
Americký buldok
Na rozdíl od britského protějšku jde stále o silného psa, který nebyl přešlechtěn k nepoužitelnosti. Dorůstá skoro 80 centimetrů na výšku a v čelistech uzvedne až 45 kilo. Jde o robustní a silné psy, při útoku jistě smrtící. Nenechte se zmást, koušou velmi silně a dovedou dospělému člověku bez problému vyskočit až ke krku.
Rotvajler
Než se na vrchol dostali pitbullové, patřil titul největších rizik právě rotvajlerovi. Mohou dorůst velikosti až 63 centimetrů a váhy 54 kilo. Mají mohutná těla a temperament, který se snadno utrhne ze řetězu. Rotvajler je velmi přátelský a ochranitelský k lidem uvnitř domácnosti, to se ale nevztahuje na kohokoli zvenku.
Bullmastiff
Ochrání váš domov i dvorek, ale přítomnost cizince si nijak neužívají. Toto chování je třeba zkrotit už u štěněte, jinak si koledujete o potíže. Ačkoli jsou jejich útoky celkem vzácné, když zaútočí, škoda bývá vždycky značná.