Velké neštěstí potkalo obyvatele Jizerských hor v roce 1916, kdy se z protržené přehrady přihnala obří vlna, která smetla vše, co jí stálo v cestě.
Dne 18. září odpoledne si dřevaři všimli tryskajícího pramínku vody z přehrady na řece Bílá Desná o průměru jen 2 cm. Krátce nato upozornili na zjištěnou skutečnost hrázného, který po poradě s vodním družstvem dostal podle informací na Wikipedii za úkol přehradu vypustit. K jejímu protržení však došlo dříve, než tak mohl učinit. Neumím si představit tu hrůzu, kterou museli lidé po proudu zažít.
Zbudování přehrady kvůli častým povodním
Podhůří Jizerských hor sužovaly v 19. století časté záplavy, které se objevovaly každých pár let. V roce 1897 byla situace opravdu vážná a vzniklé škody na českém území dosahovaly částky 9,5 milionu rakouských korun. Při této katastrofě podle dochovaných záznamů přišlo o život jen na české straně Nisy celkem 120 lidí.
O dva roky později došlo k založení vodního družstva za účelem regulace toků a výstavby údolních přehrad v povodí Zhořelecké Nisy a v dalších přilehlých oblastech. Vypracovat projekt šesti přehrad dostal za úkol profesor Otto Intzem, který krátce před svou smrtí doporučil, aby v povodí Černé a Bílé Desné vznikly celkem tři hráze, přičemž třetí bude vytvořená na řece Kamenici. Jejich stavba byla schválena v roce 1908.
Vodní družstvo na stavbu získalo dotaci
V roce 1911 obdrželo vodní družstvo od ministerstva veřejných prací dotaci na výstavbu tří přehrad, s níž se započalo 17. října 1912. První mělo dojít ke zbudování přehrady na Bílé Desné. Rozestavěnou přehradu však poškodily v roce 1913 silné deště a začátek první světové války spolu s narůstající inflací nejspíš zapříčinil škrty, které se promítly i v kvalitě a množství použitého materiálu. V září 1915 byla však stavba dokončena a v listopadu i zkolaudována.
Tragédie, jakou nikdo nečekal
V den jejího protržení byla přehrada napuštěna asi jen 290 000 m³ z celkového objemu 400 000 m³. Při odpolední prohlídce hrázný nenarazil na nic zvláštního, zhruba o půl hodiny později jej však dřevaři upozornili na onen pramínek. Hrázný proto ihned volal do vodního družstva, kde mu nařídili oba havarijní uzávěry otevřít. Než se však na místo vrátil a s dělníky se pokusil vodu vypustit, tryskající proud byl příliš silný a uzávěry se jim podařilo otevřít jen z poloviny.
Kolem 16. hodiny obdržel poštovní úřad v Desné informaci, že korytem poteče více vody. O 15 minut později už v obci pod přehradou alarmovali hasiče, protože došlo k protržení. Podle informací na stránkách ČeskéhoRozhlasu se masa vody řítila neuvěřitelnou rychlostí a brala vše, co jí leželo v cestě. O život přišlo 65 lidí, za tragédii však nebyl nikdo odsouzen. Přestože ve světě měly živelné katastrofy na svědomí větší ztráty na životech, o nichž jsme psali již dříve v článku na VědaŽivě, ani na tuto událost lidé jen tak nezapomenou.