Výbuch sopky, krize a miliony mrtvých: Rok 536 byl podle historiků tím nejhorším rokem vůbec

Když se řekne nejhorší rok v historii, pár historikům se hned vybaví rok 536. V onen rok zažilo lidstvo skutečně mnoho hrozivých událostí.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Je možné určit, který rok v historii byl nejhorší? Některé historické údaje ukazují na rok 536, který byl označen za historicky nejhorší rok pro žití na naší planetě. Ačkoliv se mnoho tragických událostí odehrálo v průběhu dějin, rok 536 vyniká hned několika tragédiemi. Rok 536 byl plný významných událostí, které ovlivnily světové dějiny. 

Výbuch sopky a invaze

Když v roce 536 vybuchla sopka Krakatoa, byla to jedna z nejsilnějších sopečných erupcí v historii. Dopady této katastrofy byly znát po celém světě. Erupce Krakatoa nastala v září roku 536 a způsobila masivní klimatické změny a ničivá zemětřesení. Kromě toho došlo k invazi barbarských kmenů do Východního Říma, což vedlo k dlouhotrvající krizi v říši. Východní Řím byl nakonec dobyt a mnoho jeho obyvatel bylo zabito. 

Problémy i ve starém Japonsku

V roce 536 zasáhla katastrofa i Japonsko, kde byla zahájena výstavba chrámu Horyu-ji, který je považován za nejstarší dochovaný chrám v zemi a dnes je turistickou atrakcí. I když existuje více kandidátů na titul nejhoršího roku v historii, rok 536 se jeví jako jeden z nejtragičtějších. Další roky, které si zaslouží zmínku, zahrnují rok 1347, kdy se do Evropy dostala Černá smrt, či rok 1918, kdy vypukla španělská chřipka, která si vyžádala miliony životů po celém světě. Samozřejmě nelze zapomenout na první i druhou světovou válku a další katastrofy, pandemie a přírodní katastrofy, které zasáhly různé části světa. 

i

Rok, kdy přestalo svítit slunce

Profesor Michael McCormick, historik na Harvardově univerzitě, se stal významným odborníkem na středověkou historii a jeho výzkum zahrnuje mnoho různých oblastí, včetně environmentální historie a dějin vztahů mezi Evropou a Blízkým východem. Díky svému výzkumu zjistil, že sopečný popel ze sopky Krakatoa skutečně zakryl oblohu, díky čemuž nebylo po dobu 18 měsíců možné vidět sluneční svit.

Je důležité si uvědomit, že historie je plná výzev, kterým naše předky čelili, a že jsme měli štěstí žít v období relativní stability a míru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články