Mořské hvězdice jako vyhynulý druh? Vědci si nevědí rady

Již více než sedm let záhadná bakterie hubí celé populace mořských hvězdic. Některé z druhů hvězdic nyní stojí na prahu vyhubení. Podle vědců ale celá situace nemá jednoduché řešení.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Onemocnění hvězdic pojmenované jako Syndrom hubnutí mořských hvězdic (angl. Sea Star Wasting Syndrome) dělá vrásky na čelech vědců po celém světě. Agresivní bakterie typu copiothrops během krátké chvíle vyhubí celou kolonii mořských hvězdic. Mořské hvězdice se doslova utopí ve svém přirozeném prostředí. Mezi nejznámější druhy hvězdic patří: 

  • hvězdice růžová,
  • hvězdice trnová koruna.
iZdroj obrázku: pixabay.com
Hvězdic postupně ubývá

Agresivní bakterie likviduje celé kolonie

Tito ostnokožci dýchají celým povrchem svého těla. Kyslík přijímají z mořské organické hmoty, která vzniká rozkladem mořských řas, planktonu, mršin i výkalů mořských živočichů. Hvězdice kyslík přijímají prostřednictvím výrostků na svém těle, tzv. papul, které jsou svojí funkcí podobné žábrám. Právě organickou hmotou se živí zákeřná bakterie.

Rozložená organická hmota tvoří většinu potravy těchto bakterií. V důsledku nedostatku organické hmoty vytvářející kyslík se tak hvězdice udusí a rozkládá se. Vzniká tím tak koloběh, protože rozkládající se hvězdice přiláká větší množství agresivní bakterie. Ta tak během krátké chvíle vymýtí celou kolonii těchto mořských tvorů.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Problémem mohou být bakterie

Řešení celé situace nepřichází

Vědci o řešení situace diskutují, ale řešení je v nedohlednu. Vysoký výskyt bakterie je pravděpodobně způsobený klimatickými a ekologickými změnami, které vytvářejí větší množství organické hmoty. Zamezení tvorby organické hmoty ale není jednoduchý proces. 

V dlouhodobém hledisku se vědcům nabízí metoda adaptování nových mořských mikroorganismů, kteří původní bakterii potlačí a nezkonzumuje organickou hmotu v oceánu. Část vědců se ale obává nasazení uměle vytvořeného organismu do křehkého biotopu oceánu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články