Badatelé podrobili kočky testu dopadu na všechny čtyři s páskou přes oči. Mají zajímavé výsledky

Vědci pro nás udělali už hodně skvělých věcí. Vyléčili nemoci a dostali vozítko na Mars. Jeden tým také zkoumal, jak kočky bez očí dopadnou na všechny čtyři.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skutečnost, že kočky se dovedou během pádu na zem srovnat, je známá. Víme také to, že tento mechanismus nejspíš souvisí jak se zrakem, tak vestibulárním aparátem. Ten se nachází v uchu a hraje roli v udržování rovnováhy. Byl proveden zajímavý experiment, který neměl mnoho společného s klasickou představou vědců nahlížejících do zkumavek. Badatelé z Francie provedli test, který si v nějaké podobě nejspíš vyzkoušelo každé dítě, zvláště na vesnici.

Kočka s páskou přes oči

Pokud dospělé kočce zavážete oči (hodně štěstí) a vyhodíte ji do vzduchu, pořád se u ní projeví dovednost dopadu na všechny čtyři. Pravda, přistane trochu nejistě, protože neví, jak daleko od země vlastně je. Víme tedy, že se jedná o součinnost obou systémů a každý hraje nějakou roli. Badatelům ale toto poznání nestačilo. Chtěli proto zjistit, jak celý proces funguje a jaká je úloha obou zapojených aparátů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Aby zjistili, jak významnou roli v tomto perfektním mechanismu hraje zrak, studovali kočky, které jsou slepé už od narození. Měli proto šest koťat, která přišla oči, a dále skupinu kontrolní s nepoškozeným zrakem. Po dobu 50 dní pak prováděli pokusy, kdy kočky během každého dne 4krát pustili na zem páteří napřed. Krom toho vyhazovali zvířata do vzduchu a sledovali, zda má delší dopad vliv na jejich schopnost se během pádu narovnat.

Postupné vytvoření dovednosti

Během prvních 25 dnů experimentu se kočky nedovedly adaptovat bez ohledu na přítomnost nebo absenci zraku. Jednoduše neměly tuto dovednost ještě naučenou a vyzkoušenou. Po tomto čase se začaly ovšem ty, které viděly, odlišovat od svých slepých parťaček. Nevidomé kočky zatím stále padaly na záda a nejspíše v duchu proklínaly svou smůlu, že neskončily v kontrolní skupině experimentu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Dalším postupem času se ovšem v dovednosti zlepšily i slepé kočky. Badatelé si všimli, že se i ty bez zraku dokázaly narovnat během pádu, ale při kontaktu s povrchem měly i nadále výrazné problémy. To naznačuje, že smysl pro rovnováhu v uchu má na starosti narovnání se během cesty vzduchem, ale zrak hraje klíčovou úlohu při dopadu na zem. Otázkou je, jak a zda bude taková informace kdy aplikována.

Jaký je váš vztah ke kočkám a koťatům?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články