Krabi, chobotnice a olihně byli v rámci Velké Británie přivítáni mezi bytosti s vědomím. Britská vláda tak oficiálně prohlásila korýše a hlavonožce za rovné obratlovcům.
Rozhodnutí vychází z nezávislého posouzení, které provedl tým vědců pod vedením Dr. Jonathana Birche, profesora oddělení logiky, filosofie a metodiky londýnské ekonomické školy. Badatelé prověřili na 300 studií a nalezli „silné vědecké důkazy, že korýši a hlavonožci mají vědomí“. Vědomí je subjektivním konstruktem, o kterém se diskutuje po celá staletí, obecně však jde o schopnost vědomě vnímat pocity a vjemy jako například bolest.
Další člen do klubu
Obratlovci – tedy zvířata s páteří – už v seznamu figurují, ovšem korýši a hlavonožci za své přijetí bojovali poměrně dlouho. Roli hrála právě absence páteře a s ní spojená výrazná odlišnost jejich nervového systému. Například chobotnice mají v hlavě jeden hlavní mozek ve tvaru donutu a v každém chapadle ještě další minimozek. Což ovšem neznamená, že by jejich nervová soustava byla jakkoli méně komplexní než u savců.
Stačí několik dokumentů o těchto živočiších pro snadnou ukázku jejich obrovské inteligence a dovednosti velmi komplexního chování. To zahrnuje také možnost fyzické i psychické bolesti. Tento pozměňovací návrh odstraňuje silnou nevyváženost. Hlavonožci i korýši byli dlouho chráněni při vědeckém zkoumání, mimo tuto oblast ale žádné zastání neměli. Takhle se jim dostává dalšího stupně ochrany, dosud je lidstvo prakticky ignorovalo.
Zákaz a regulace praktik
Studie také doporučuje omezení či zákaz některých aktuálně užívaných komerčních praktik, které se těchto zvířat týkají. Patří sem například vaření zaživa bez předchozího omráčení, extrémní metody porážek nebo transport zvířat v ledové vodě. Stejně tak prodej živých korýšů lidem bez zkušeností a znalostí. Vláda vývoj označila za „hlavní záměr v péči o zvířata“, i když dodala, že se neprojeví okamžitě po schválení příslušné legislativy.
Zatím tak pro kuchaře zůstává zcela legální hodit živého kraba do hrnce s vroucí vodou. Nové poměry budou ovšem vzaty v potaz při formování budoucí legislativy týkající se zvířat. V posledních letech podnikají obdobné kroky i další země. Vaření neomráčených krabů je ilegální například ve Švýcarsku, Norsku, Austrálii a na Novém Zélandu. Chobotnice nejsou uznány jako zvířata, tudíž se jim ve výzkumech dostává jiného zacházení.
Bude mít rozhodnutí dopad nebo se v budoucnu rozplyne?