Když jsou kočky zahleděné na televizi, skutečně ji sledují? Jak vnímají programy na obrazovce

Kočky reagují na nejrůznější podněty, až to člověka kolikrát zaskočí. Platí to i pro případy, kdy se s námi uvelebí na pohovce a skoro to vypadá, že sledují i onu televizi.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Co tam ale zvířata vidí? Dovedou nějak chápat význam toho, co se „na plátně“ odehrává? O skutečnosti, že se o dění na obrazovce chlupáči živě zajímají, už ví nejeden kočkař nebo pejskař. Existuje také nespočet videí, kdy kočky zasahují do videoher a prohání něco na monitoru. Dost často taková situace vyústí v likvidaci celého zařízení či i destrukci okolí. Co tedy vězí za tímto zájmem koček o události na obrazovce a jak je chápou?

Zájem o dynamický pohyb a zvuk

Základním faktorem je to, že se na obrazovce pohybují barevné věci. Kočky vidí také barevně, ovšem v jiném spektru, než člověk. Pro ně jsou tyto obrazy rozmazané. Zvířata pak obecně přitahuje pohyb a zvuk, který z obrazovky, respektive televize, vychází. Čím je rychlejší dynamika pohybů a zvuků, tím je zájem zvířete zřetelnější. Rychle běžící pes tak bude pro kočku rozhodně zajímavější, než například pomalu rostoucí rostlina.

Pokud jde o pochopení, kočky jsou jakožto inteligentní zvířata schopny zpracovávat i poměrně obsáhlé informace. S pohledem upřeným na obrazovku tak dovedou jasně rozeznat skutečnou postavu člověka od kresleného. Případně od ptáka, psa nebo jiného zvířete. Vědci z Británie testováním zjistili, že jsou kočky obecně vnímavější k LCD či plazmovým televizorům. Frekvence 100 Hz je pro ně přístupnější, než pomalejší 50–70 Hz.

Chápou kočky to, co vidí?

Nižší frekvence totiž znamená blikání a zkreslení obrazu. To pak ztěžuje vnímání celkového obrazu. Roli ovšem hraje také velikost obrazovky, protože čím větší (50 palců a víc), tím jasnější obraz kočka vidí. Podle dosavadních výzkumů také vychází najevo, že kočky mají dokonce své oblíbené programy. Především pak cokoli, co zobrazuje živou přírodu. Jakmile vidí třepotání ptáků či plovoucí rybu, pokusí se takový objekt zachytit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dokonale tedy chápou, o co se jedná. Existují dokonce majitelé, kteří kočce běžně zapnou televizi, aby jim nepřekážela například během úklidu. Je však jasné, že kočky nesledují televizní pořady stejným způsobem, jako lidé. Zpočátku jsou si jisté, že se tam za sklem opravdu něco děje. Lidé utíkají, běhají tam psi či šelmy, létají motýli nebo skutečně syčí hadi. Sledovat začnou v momentě, kdy jim nevyjde několik pokusů o chycení zvěře.

Kombinace barev a ignorace

Kočka vidí černé, bílé i šedé barvy. Stejně tak studené odstíny typu modré, zelené, žluté. Absolutně ovšem nereaguje na červenou, oranžovou, ani na další velmi jasné barvy. Jakmile tedy k požadované barvě přidáte pohyb, stane se takový objekt pro zvíře skutečně zajímavým. Na základě toho můžete vybírat pořady, které budou i „pro kočku“, a nikoli jen jako metafora. Nakonec se jí může líbit i fotbal, pokud budou mír hráči modré a zelené dresy.

Jaký je oblíbený pořad vašeho chlupáče?

Zdroj: ExcitedCats
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články