Co kočce rozhodně nedávat k jídlu a co naopak potřebuje? Vyhněte se fatálním chybám, veterináři mají jasné stanovisko

Představa kočky s miskou mléka je něco, co máme v hlavě od dětství. Ale možná stojí za to se nad tím příště zamyslet.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kombinace kočky a mléka je něco, co se vyskytuje už v dětských knihách nebo filmech. Málokoho přitom napadne, zda kočky tuto tekutinu opravdu mohou pít. Tento mýtus byl přitom už opakovaně vyvrácen jak veterináři, tak i mnoha experty na kočky i psy. Je totiž zcela lhostejné, zda mléko vaší kočce chutná nebo ne. Je totiž velmi škodlivé pro její žaludek, potažmo celý zažívací systém, jak ukázalo mnoho výzkumů.

Mléko kočkám reálně škodí

Důvodem je prostá skutečnost, že většina koček má intoleranci na laktózu, tedy nestráví kravské mléko. Tahle kondice se vyskytuje i u skupiny lidí, laktóza je skupina mléčného cukru, který se nachází v mléčných výrobcích obecně. A jediná doba, kdy kočky tohle zvládnou strávit, je těsně po porodu a během raných fází života. Je to z toho důvodu, že tehdy sají mléko mateřské. S rostoucím věkem jejich schopnost trávení laktózy klesá.

iZdroj fotografie: Pixabay

I když to vypadá, že si mléko užívají, pro jejich trávení je to pohroma. Na rozdíl od alergie se totiž intolerance neprojevuje hned, ale až po čase, obvykle bolestmi břicha či průjmy. Tyto potíže jasně převažují nad jakýmkoli zdravotním přínosem, který by z normálního mléka mohly kočky mít. Při intoleranci se laktóza usazuje ve střevě, místo toho, aby normálně během trávení přešla do krevního řečiště.

Usazení a střevní fermentace

Kromě mléčného cukru může kočce v traktu zůstat také mléčný tuk. Protože nemá, jak si s tím normálně poradit, pití může vést k podrážděnému žaludku, průjmu či zvracení. Tyto problémy mohou vyústit i v nechutenství a hubnutí zvířete. Břišní bolesti také způsobují nadměrnou podrážděnost a škrábání sebe sama. Jediné období života, kdy si kočky s mlékem poradí, je během prvních 12 týdnů jejich života.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile jim ovšem narostou zuby, nevyhnutelně přechází na pevnou stravu. Je samozřejmé, že kočky potřebují tekutiny, přestože nějaké získávají i z potravy. Pokud dumáte, co by tedy měly vaše kočky pít, je řešením ta nejjednodušší. Kočky obecně potřebují hodně vody, která je pro ně naprosto klíčová. Dobrým způsobem je například zalití masa z konzervy trochou teplé vody, takže ji dostanou najednou.

Zdroj: ReadersDigest

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články