Některé rostliny v přírodě vypadají velmi lákavě. Jenže už jen jejich dotek může vážně poškodit naše zdraví.
Kolem jedovatých a nebezpečných rostlin chodíme v přírodě poměrně běžně. Tato flóra se často jen lehce liší od běžného porostu. Snadno se tak může stát, že si ji spleteme s druhy, které známe a jež žádné riziko nepředstavují. Právě proto je třeba mít se na pozoru, protože stačí i jen trochu jiný odstín květu, a rostlina nám může způsobit například kožní vyrážku na celé měsíce. Následující výběr by vám měl pomoci vyhnout se takovým problémům.
Velkolepost nejen bolševníku
Bolševník velkolepý se dá květem snadno zaměnit s mrkví obecnou, která kvete čistou bílou. Bolševník je naproti tomu slabě nazelenalý, což může v různých světelných podmínkách mást. Jeho stonek je jasně zelený a najdete na něm rudé tečky. Kontakt pokožky s mízou bolševníku způsobuje výraznou bolest, objevit se mohou i puchýře. Pokud jsou zasaženy oči člověka, může být následkem dokonce oslepnutí.
Mancinela obecná roste na pobřeží tropické Ameriky. Říká se jí také plážové jablko, protože její plody připomínají malá jablíčka. Jde o peckovice, které na sobě mají hnědý pruh podobný vyrážce. Strom či keř má jasně zelené listy, ovšem každá jeho část obsahuje toxiny velmi nepříjemné pro naši kůži. Kontakt s bílou mízou způsobuje silné lokální záněty. V případě alergiků mohou být následky velmi nepříjemné a obtížně léčitelné.
Místy jedovatá rodina škump
Běžná škumpa orobincová, která vám nic neudělá, se vyznačuje chlupatými plody, které vypadají jako červené chocholky. Můžete však na ni mít alergii a dotek vám pak podráždí pokožku. Její jedovatá verze má jen stonky se zelenými bobulkami, které připomínají tykadla. Kontakt s nimi vám může na kůži vyvolat nepříjemnou vyrážku, která nedá pokoj i několik týdnů. Brzo na jaře jsou listy jedovatého druhu jasně oranžové. Později přejdou do zelené a na podzim se zbarví do červenooranžových odstínů.
Určitě jste se už někdy setkali v angličtině s pojmem poison ivy. V češtině je to jedovatec kořenující, který produkuje dráždivou olejovitou pryskyřici. Její dotek vám přivodí velmi otravnou, svědivou a bolestivou vyrážku a ta se může z jednoho místa rozšířit na celé tělo. Poznáte ho podle způsobu růstu, jde o popínavou révu či keř s listy rostoucími vždy po třech. Pochází ze Severní Ameriky, pomalu se však rozšiřuje i v Evropě.