Zvířata dovedou nad svými mrtvými truchlit stejně, jako to dělají lidé: Rituály smrti z divoké přírody

I když se to zdá zvláštní, i zvířata si uvědomují smrt blízkých a dle toho také jednají. Mají dokonce i své vlastní rituály.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šimpanz, který byl ke své matce velmi připoután, začal být náhle zcela letargický, neměl zájem ani o potravu a stále více se odcizoval i zbytku smečky. „Jedl jen střídmě a během tří týdnů ztratil přes třetinu své váhy,“ uvedla ve svém článku slavná primatoložka Jane Godallová. Tuto smečku pozorovala dlouhodobě a Flint nakonec zemřel vyčerpáním. Podobných srdceryvných případů chování zvířat zdokumentovali vědci desítky.

Rituály smrti a umírání

Opravdu zvířata oplakávají své mrtvé jako lidé? Ještě poměrně nedávno byla taková otázka zcela smetena ze stolu jako pavědecká. Nicméně se touto problematikou zabývá stále více vědců a vznikl dokonce obor „evoluční thanatologie“. Tedy studium smrti a obřadů, které se k ní váží. Stále více se v něm vyskytují výzkumy mimo lidskou říši, jako je případ šimpanzí samice v Zambii. Ta svému zesnulému synovi pečlivě vyčistila zuby trávou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rituál skoro pohřební popsali v článku z roku 2017 v časopisu Scientific Reports. Podobným případem byla žirafa z Keni, která měla „službu“ nad tělem svého mrtvého mláděte i poté, co ho roztrhaly hyeny. Mnohé pak šokoval případ kosatky v Sališském moři u pobřeží Kanady a Washingtonu, ke kterému došlo v roce 2018. Ta před sebou tlačila 17 dní své bezvládné mládě a s tělem urazila více jak 1 600 kilometrů.

Nejen zvířata z divočiny

Toto chování se ale ukazuje i u domácích zvířat. Veterinářce Stefanii Ucceddu se dostal na kliniku pes, který odmítal jíst. „Kolegové odebrali krev, zkontrolovali srdce, všechno bylo v pořádku.“ Jeho bratr zemřel týden předtím a zvíře následně propadlo melancholii. Tento případ vyústil v první vědeckou studii, která potvrdila chování psů srovnatelné s lidským truchlením. Jde o rozšířenou reakci s mnoha podobami včetně naprosté letargie.

Pohřeb u slonů

Asi nejvíce zdokumentovaných případů pohřbů a spojeného chování vykazují sloni. Je známo, že sloni afričtí pobíhají kolem svých mrtvých příbuzných a dlouho se shromažďují nad jejich těly. Se sklopenou hlavou tam pak tiše a zcela nehybně stojí s chobotem položeným na zemi. Přesně takový pohřeb u mamutů zpracovala i jedna z epizod animovaného seriálu Primal.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejné truchlivé chování vykazují také sloni indičtí. Sloní bioložka Sanjita Pokharel našla v roce 2013 mrtvého slona indického na břehu jedné z indických řek. Bylo to v oblasti zcela bez vegetace. „I tak bylo tělo přikryto spoustou větví, stromků, listí a dalších rostlin. Pravděpodobně je tam tedy přinesli další sloni,“ jak uvedla vědkyně. Na místo pak přišly dvě samice a tělo obešly, což připomínalo hinduistické rituály.

Chování slonů indických

Spolu s manželem Nachiketem Sharmou publikovala v roce 2022 studii v Royal Society Open Science, kde popisují rituály truchlení právě u slonů indických. Některé z obřadů se dostaly i na internet. Hlavně vzácné pozorování samic, které nosí velmi tvrdošíjně na svých klech mláďata narozená mrtvá, což trvá i několik dní.

Jak vám vaše zvíře dává najevo lásku?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články