Poznáte jedovatého hada? Pomocí jednoduše pozorovatelných znaků si můžete jednoho dne zachránit život. Každý by je měl znát

Klíčovou částí správného chování v jakékoli krizové situaci je vnitřní připravenost. Což zahrnuje i konkrétní znalosti.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Protože v naší přírodě příliš nebezpečných zvířat není, máme tendenci pouštět je z hlavy. Jenže občas se vydáme na výlet či dovolenou, třeba i do zahraničí, a můžeme se setkat například s pestrobarevným hadem. A pak babo raď, jak odlišit ty neškodné od těch, jejichž kousnutí bude rizikové. Několik základních poznávacích znaků vám může ušetřit spoustu starostí. Nedovolte, aby se příjemný den venku změnil v noční můru, protože jste podcenili nebezpečí.

Očka, někdy chřestění, hlava a barvy

Jedovatí hadi mají oči jako úzké štěrbinky, jaké určitě znáte velmi dobře od koček. Pokud jsou jejich oči normálně kulaté, had jedovatý není. Pravda, je otázkou, jak moc se vám bude dařit dívat se hadovi přímo do očí. Některé druhy chrastí ocasem, takže pokud uslyšíte v tichu lesa tento zvuk, raději změňte trasu. Neškodný had bude šustit tím, jak táhne svoje tělo skrze listí, jedovatý bude šustit nebo chrastit přímo ocasem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pro jedovaté hady je docela typická trojúhelníkovitá hlava. Je to krásně vidět shora, kde je u těla velmi široká – krk je úzký – a směrem k čelisti se jasně zužuje. Baňatá hlava ve srovnání s krkem je dána přítomností jedového váčku přímo pod čelistí. Čím je had barevnější a jasnější na dálku, tím opatrnější buďte. Neškodní hadi svým zbarvením spíš zapadají do okolí. Pravda, existují výjimky jako třeba černá mamba z jižní nebo východní Afriky.

Lze je poznat podle chování

Hadi se svými návyky dovedou lišit jeden od druhého. Existují ovšem vzorce chování, které odpovídají hlavně těm neškodným, jiné zase jedovatým. Jedovatý had například při plavbě vodou potopí celé tělo. Ten neškodný bude držet hlavu nad hladinou. Právě tyto vzorce jsou další pomůckou, jak identifikovat možné riziko už z dálky, aniž by se člověk musel přibližovat. Hadi jsou obecně spíš plachá zvířata, ti nebezpeční nemají ale rádi narušení svého prostoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se vám stane, že při výletu nebo horské túře na nějakého narazíte, zkuste ho identifikovat na co největší vzdálenost. Pokud si nejste jistí, raději se mu vyhněte. Ostatně z každého pravidla existuje výjimka. Například taková korálovka porušuje prakticky všechny výše uvedené body, je přitom zcela neškodná, na rozdíl od korálovce. Oba jsou pestře zbarvení a tvar hlavy odpovídá jedovatosti, ovšem pruhy korálovky mají trochu jiné sestavení.

Zdroj: BePrepared

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články