Jak postupovat, když psa uštkne jedovatá zmije. Každá minuta je drahá

Psům hrozí uštknutí hadem, protože bez ohledu na věk jsou zvědaví, hraví a zkoumají všechno ve svém okolí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psi, kteří žijí ve vesnických oblastech, se s hadem mohou venku setkat naprosto běžně. Je pak jedno, jestli je váš čtyřnohý miláček tvrdohlavý nebo zvědavý, bude mu nejspíš dělat potíže nechat tento lákavý objekt zájmu na pokoji. To může bohužel vést k uštknutí. Kousnutí nejedovatého hada bývá velmi bolestivé, ovšem pokud se bude jednat o jedovatý druh plaza, pak může psa zabít za méně než hodinu. Pes v takovém případě potřebuje správný zákrok profesionálního veterináře, který podá protilátku.

Symptomy uštknutí psa

Huňatá srst chrání psa od mnoha zranění, ovšem had mu obvykle zaútočí na oči a čenich, jelikož pes se snaží zvíře očichat, případně vzít do tlamy. Útok nejedovatého hada zanechá stopu ve tvaru podkovy. Závažnost jedovatého kousnutí záleží na druhu hada, velikosti psa, počtu kousnutí a způsobu, jak byl jed vpraven do těla. Některé druhy jedů ovlivňují centrální nervovou soustavu a pes působí jako opilý, má záchvaty nebo přestává dýchat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prvními příznaky bývají rozrušení, výrazné lapání po dechu, slinění a také slabost. Může následovat zvracení, průjem, kolaps, záchvat, šok a někdy paralýza. Ta vede obvykle ke kómatu a následně smrti. Nejčastějším příznakem je značný otok přímo v místě kousnutí, které se dá ovšem snadno zaměnit s kousnutím od pavouka nebo jiného hmyzu. Pokud je oblast uštknutí odkrvená, vypravte se okamžitě za doktorem.

Včasný zákrok může zachránit život

Pokud máte u psa podezření na uštknutí hadem, okamžitě ho dostaňte na veterinární kliniku, a pokud je to možné, doneste i hada. Uštknutí se identifikuje podle druhu plaza, tvaru kousnutí a příznaků. Léčba se provádí správným antisérem podaným v rozmezí 4–8 hodin po samotném kousnutí. Jed může způsobit potíže s dýcháním, takže odstraňte obojek, vodítko či postroj, aby otoky komplikovaly dýchání co nejméně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Držte psa co nejvíce v klidu, každý pohyb znamená rychlejší šíření jedu jeho tělem. V autě zapněte klimatizaci a přímo na ránu přiložte něco chladivého, ideálně led. Pokud najdete místo kousnutí, umyjte ho vodou, abyste dostali pryč zbytky jedu. Bohužel na venkově není snadné uštknutí psa předcházet, nejlepší metodou je stálý dohled – zvláště tehdy, pokud už se v okolí někomu něco podobného přihodilo a výskyt hada zde tedy opravdu hrozí.

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články