Správné chování při střetu s agresivním psem. Policejní psovod prozradil osvědčený postup, který vám zachrání život

Když na vás zaútočí pes, je to často nejhorší v tom ohledu, že to absolutně nečekáte. Pak se může stát, že prostě zpanikaříte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Panika, prudké pohyby, přímý oční kontakt. To jsou tři základní věci, které dokážou spolehlivě vyprovokovat nejspíš každého psa na světě. Kontakt s takovým psem může vyústit až v pokousání, což je další problém. Samozřejmě je nejlepší kousnutí předejít, ale když už se vyskytne, je potřeba správně postupovat. Zvláště zranitelné jsou v tomto ohledu děti, především ty mezi 5. až 9. rokem věku.

Proč psi vlastně koušou

Psi málokdy koušou proto, že by chtěli na člověka útočit. Jejich pudem je obvykle vlastní strach, protože se cítí ohrožení a nejistí. Kousání je pro ně reakcí v sebeobraně. Je třeba si uvědomit, že jde o silně teritoriální zvířata, která instinktivně brání své území. Proto reagují tímto způsobem, pokud jsou ohroženy jejich hračky, potrava nebo mláďata. Případně pokud je pes zaskočen – tedy když člověka neslyšel předem a najednou ho spatří.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se chcete přiblížit k cizímu psu, je prvním krokem souhlas majitele. Klidně napřáhněte ruku dlaní dolů a pomalu se přibližte. Ideálně zůstaňte tak metr daleko a nechte psa, aby k vám přišel sám a mohl si vás v klidu očichat. Pokud chce další kontakt, skloní hlavu a můžete ho podrbat na hlavě nebo za ušima. Pohlaďte ho po hřbetě, nesahejte mu na břicho, ocas nebo pracky. Pokud stáhne uši a vrčí, vykliďte pole.

Nejlepší cesta ke konfliktu?

Toužíte-li se z nějakého důvodu dostat do problémů, vyrazte sprintem k neznámému psu, podívejte se mu přímo do očí a usmějte se. Odhalení zubů pes bere jako výhružku, jako výzvu k boji. Pokud ho chcete překvapit a připlížíte se zezadu, pes okamžitě přejde na obranný mechanismus. Samozřejmě ignorujte všechna varovná znamení jako vrčení, štěkání a vyceněné zuby. Pokud by tohle nestačilo, zkuste ho stejně jako kočku povalit na záda, protože ho chcete podrbat na břiše.

iZdroj fotografie: Pixabay

Teď už vážně – jestliže se vám stane, že vás pes kousne, nestahujte se, místo toho mezi sebe a psa něco dejte – knihu, kabelku, batoh, kolo. Protiútok vše jen zhorší. Ránu omyjte vodou a mýdlem, použijte dezinfekci a zjistěte, zda byl pes očkován. Pokud rána otéká, divně se zbarvuje a bolí opravdu hodně, kontaktujte lékaře. Jestli jste psa nijak neprovokovali a stejně na vás takto zaútočil, oznamte to místním úřadům. Je možné, že nebudete první napadený člověk.

Zdroj: CBSNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články