Proč létají hejna hus ve tvaru písmene V? Vysvětlení je jednodušší, než se může zdát. Má to dva hlavní důvody

Zatímco jiní ptáci se pohybují v hejnech připomínajících neurčitý oblak, ta husí jsou zarovnaná jako šik pochodujících – či spíše poletujících – vojáků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vědci jejich letovou formaci podrobně rozebrali a došli k závěru, že létání hejna ve tvaru písmene V má dva hlavní důvody. Tato formace totiž není pevná a husy své umístění v ní postupně mění. Je to vlastně taková vzdušná ptačí štafeta, kde si jednotlivci na dlouhých cestách navzájem vypomáhají. Tvar je totiž upraven i horizontálně, kdy každý pták letí o trošku výš než ten před ním, hejno tak připomíná pluh nebo radlici.

Vzájemná kontrola a menší náročnost

Ptáci mají rozdílnou výšku, což způsobuje nižší odpor větru. Pro husy vzadu je tak let méně namáhavý než pro ptáky vepředu. Odpočaté husy se přesouvají dopředu, ty unavené postupně dozadu. Na koncích jsou částečně neseny proudy vzduchu, které způsobují husy před nimi. Pokud husa letí sama, musí mávat křídly mnohem častěji než během pohybu v hejnu. To znamená také vyšší námahu pro srdce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhým přínosem tohoto tvaru hejna je vzájemná kontrola. Dvě linie ptáků jsou přehledné a husy tak udržují přehled o svých kamarádkách i kamarádech. Což je otázka přežití nebo smrti, zvláště při dlouhých a povětrnostně náročných cestách. Ostatně tento způsob letu převzali také stíhací piloti prakticky v každé armádě na světě. Pokud letí někde například pět stíhaček, všimněte si, že formace má stejný tvar jako u hus.

Miniaturní vzdušné víry

Když se řekne vír vzduchu, mnozí z nás si nejspíše hned představí tornádo. To je ovšem extrémní případ. Vzdušné víry vytváří i takové pohyby jako mávnutí rukou nebo stlaní postele. Ptáci vytváří máváním křídlem takové malé víry neustále, což ovlivňuje pohyby vzduchu během letu. Když husa mávne křídly, vzduch přímo za ní je okamžitě stlačen dolů. To znamená, že let v jejím závěsu je logicky náročnější.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jenže naopak vzduch, který je sice za ptákem, ale po jeho stranách, proudí směrem vzhůru. Tělo husy letící ve formaci typu V tak získává odlehčení a pták se nemusí tolik namáhat. Při vědomí takových drobností není divu, že se ptačím světem inspirovali celá staletí vynálezci a konstruktéři. Asi nejslavnějším případem byl Leonardo DaVinci, který na tržišti kupoval ptáky a hned je pouštěl na svobodu, jen aby viděl kousek jejich letu.

Zdroj: LOC

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články