Proč současná zvířata nedosahují velikosti dinosaurů? Odpovědí by mohla být sociální struktura

Paleontologové přišli s novým vysvětlením, proč současní savci nikdy nedosáhnou velikosti dinosaurů. Kromě stavby těla hraje roli i odlišná sociální struktura.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Doby, kdy po Zemi chodili obří dinosauři a létali ptakoještěři dorůstající velikosti menších letadel, jsou pravděpodobně nenávratně pryč. Současná zvířata dosahují pouze jejich zlomkové velikosti a podle odborníků taková zůstanou. Maximální možný rozměr, do nějž by savci ještě mohli dorůst, je podle vědců velikost průměrného slona. Na otázku, proč bylo dříve možné potkat zvířata dorůstající enormních rozměrů, avšak dnes tomu tak není, odpovídají badatelé hned několika vysvětleními.

Velikost ovlivňuje stavba těla a orgánů

O existenci dinosaurů a ptakoještěrů máme četné důkazy, jsou jimi především jejich fosilní pozůstatky. Odborníci z řad paleobiologů – mezi něž patří i Gregory Erickson z Floridské státní univerzity – spekulují, proč se tito tvorové neudrželi a dnes na Zemi žijí savci a plazi výrazně menší. Hned na úvod je třeba zdůraznit, že veškeré jejich domněnky jsou v úrovni spekulací. Žádná z nich navíc nedává jednoznačnou odpověď. První z nich se pokouší zodpovědět otázku na základě vysvětlení odlišnosti stavby těla a orgánů v těle dinosaurů a v těle největších žijících zvířat – savců.

Podle Ericksona dinosauři, na rozdíl od soudobých savců, v průběhu svého života pravidelně měnili celé sady svých zubů (jako to dělají například žraloci nebo krokodýli). Lze tedy předpokládat, že v jednotlivých fázích svého života zaujímali pokaždé jinou potravní niku. Díky nové sadě zubů dokázali uspokojit své rostoucí potravní nároky. Na druhou odlišnost, a sice na velikost plicních vaků, poukazuje paleontolog Steve Brusatte z Edinburské univerzity.

Podle něj se vzduchové vaky u dinosaurů táhly od plic až ke vzdáleným kostem. Tím, že prostupovaly velkou částí jejich těl, poskytovaly dinosaurům dostatečnou oporu pro jejich rozložitou kostru. Tito prehistoričtí obři tak disponovali pevnými, avšak poměrně pružnými a lehkými kostrami. Ty jim pomáhaly dosahovat úctyhodných rozměrů – na rozdíl od soudobých savců. Z toho důvodu se vědci domnívají, že velikost průměrného slona je pro savce limitní.  

Roli sehrávají potravní nároky i sociální struktura

Kromě tělesné stavby a celkové fyziologie je podle paleontologů důležitým faktorem i skutečnost, že dinosauři (pravděpodobně) nebyli teplokrevní, jako jsou současní savci. To znamená, že pro zajištění „chodu“ svého organismu potřebovali jen zlomek energie (potravy), než kolik by potřebovali savci, kdyby dosáhli jejich velikosti. Svoji roli nicméně sehrálo i vhodné životní prostředí, které jim umožnilo se tímto směrem vyvinout. Kromě dostatku prostoru a potravy za gigantismem stojí podle odborníků rovněž vyšší koncentrace kyslíku v atmosféře.

iZdroj fotografie: Pixabay
Podle odborníků je velikost slona pro savce v současné chvíli limitní

Ovšem asi nejkomplexnějším vysvětlením, proč jsou současní savci výrazně menší než prehistoričtí dinosauři, je tvorba nových sociálních struktur ve zvířecích společenstvích. Soudobí savci v podstatě přenesli enormní velikost jednotlivce na velikost a sílu skupiny. S technikou organizovaného lovu si mohou predátoři „troufnout“ i na větší kořist, která se tak stává zranitelnou a na jejíž skolení by sami nestačili.

Které ze současných zvířat byste nechtěli potkat ve velikosti dinosaurů?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články