Kdyby dinosauři nevyhynuli, mohli se vyvinout v inteligentní rasu. Lidé by možná neexistovali

Před 66 miliony lety obývalo povrch Země nepřeberné množství dinosaurů. Jen obtížně se odhaduje, co by se stalo, kdyby do planety nenarazil asteroid.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Povrch planety Země ještě před 66 miliony lety ovládali dinousauři. Byli dominantní formou a savci, z nichž se později vyvinuli lidé, byli v menšině. Vše však změnil náraz meteoritu, po němž mnoho druhů vymřelo a z dinosaurů přežili jen předci ptáků. Vyhynutí dinosaurů poskytlo příležitost savcům a nakonec vedlo i k rozvoji lidského druhu. Otázkou ale zůstává, zda by se inteligentní forma života dokázala vyvinout i z dinosaurů.

Evoluce je složitá a špatně se odhaduje

Je to samozřejmě nápad spíše do nějakého sci-fi románu – také na toto téma existuje série knih třeba od Harryho Harrisona. Ale nad otázkou se teoreticky snažili zamýšlet i někteří vědci. Dobrat se však nějaké odpovědi je velice obtížné. Evoluce je velice složitý proces a není v podstatě možné odhadnout, co se v ní v určitý okamžik stane. Stačí jen nějaká drobná změna a započatá cesta se z nějakého důvodu uzavře.

Lze to pozorovat i na vývoji člověka z primátů. Ten se pravděpodobně udál na území Afriky v období asi 7 milionů let. Ovšem zcela odděleně se několik desítek milionů let vyvíjeli jiní primáti v oblasti Jižní Ameriky a zde se z nich nikdy žádný inteligentní druh nevyvinul, ačkoli startovní podmínky byly v podstatě stejné. Je tedy otázka, za jakých okolností by probíhal vývoj dinosaurů, a zda by shodou nějakých okolností dostali šanci dosáhnout vyšší inteligence.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je také otázkou, jací dinosauři by měli vlastně šanci nějakého podobného vývoje dosáhnout, jelikož existovali v mnoha druzích a velikostech. Není příliš pravděpodobné, že by se inteligentní tvorové stali z nějakého obřího druhu. Lepšími kandidáty jsou menší druhy dinosaurů a není vyloučeno, že by se vyvinuli druhy podobně jako opice nejdříve žijící na stromech a posléze se pohybující i po zemi.

Dinosauří mozky nebyly příliš velké

Otázkou je, jaké socializace by byli dinosauři schopni, a zda by se u nich vyvinula schopnost používat nástroje. Například u některých jejich potomků jako jsou papoušci či vrány taková schopnost dnes v jisté míře existuje. Bez šance by nebyly ani menší druhy masožravců jako třeba relativně inteligentní velociraptoři. Na druhou stranu poměr velikosti jejich mozku k tělesné hmotnosti byl velmi malý a za miliony let evoluce dinosaurů se příliš nezměnil. I když změnu samozřejmě nelze vyloučit a tato evoluční větev klidně mohla vzniknout.

Jaký by byl osud člověka, pokud by dinosauři přežili? Je samozřejmě možné, že by se savci po boku dinosaurů vyvíjeli a teoreticky by mohly nastat podmínky i pro vznik inteligentních savců. Předkové člověka prokázali schopnost přežít v sousedství velkých dravců a mohli to dokázat i v sousedství dinosaurů. Jiné by to ale asi bylo, pokud by se inteligentní dinosauři vyvinuli dříve, než lidé, a podobně jako člověk osídlili a podmanili si planetu. Pak by lidé nejspíše nikdy nedostali šanci vzniknout.

Jaký dinosaurus je vám nejvíce sympatický?

Zdroj: ScienceFocus
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články