Kdyby dinosauři nevyhynuli, mohli se vyvinout v inteligentní rasu. Lidé by možná neexistovali

Před 66 miliony lety obývalo povrch Země nepřeberné množství dinosaurů. Jen obtížně se odhaduje, co by se stalo, kdyby do planety nenarazil asteroid.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Povrch planety Země ještě před 66 miliony lety ovládali dinousauři. Byli dominantní formou a savci, z nichž se později vyvinuli lidé, byli v menšině. Vše však změnil náraz meteoritu, po němž mnoho druhů vymřelo a z dinosaurů přežili jen předci ptáků. Vyhynutí dinosaurů poskytlo příležitost savcům a nakonec vedlo i k rozvoji lidského druhu. Otázkou ale zůstává, zda by se inteligentní forma života dokázala vyvinout i z dinosaurů.

Evoluce je složitá a špatně se odhaduje

Je to samozřejmě nápad spíše do nějakého sci-fi románu – také na toto téma existuje série knih třeba od Harryho Harrisona. Ale nad otázkou se teoreticky snažili zamýšlet i někteří vědci. Dobrat se však nějaké odpovědi je velice obtížné. Evoluce je velice složitý proces a není v podstatě možné odhadnout, co se v ní v určitý okamžik stane. Stačí jen nějaká drobná změna a započatá cesta se z nějakého důvodu uzavře.

Lze to pozorovat i na vývoji člověka z primátů. Ten se pravděpodobně udál na území Afriky v období asi 7 milionů let. Ovšem zcela odděleně se několik desítek milionů let vyvíjeli jiní primáti v oblasti Jižní Ameriky a zde se z nich nikdy žádný inteligentní druh nevyvinul, ačkoli startovní podmínky byly v podstatě stejné. Je tedy otázka, za jakých okolností by probíhal vývoj dinosaurů, a zda by shodou nějakých okolností dostali šanci dosáhnout vyšší inteligence.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je také otázkou, jací dinosauři by měli vlastně šanci nějakého podobného vývoje dosáhnout, jelikož existovali v mnoha druzích a velikostech. Není příliš pravděpodobné, že by se inteligentní tvorové stali z nějakého obřího druhu. Lepšími kandidáty jsou menší druhy dinosaurů a není vyloučeno, že by se vyvinuli druhy podobně jako opice nejdříve žijící na stromech a posléze se pohybující i po zemi.

Dinosauří mozky nebyly příliš velké

Otázkou je, jaké socializace by byli dinosauři schopni, a zda by se u nich vyvinula schopnost používat nástroje. Například u některých jejich potomků jako jsou papoušci či vrány taková schopnost dnes v jisté míře existuje. Bez šance by nebyly ani menší druhy masožravců jako třeba relativně inteligentní velociraptoři. Na druhou stranu poměr velikosti jejich mozku k tělesné hmotnosti byl velmi malý a za miliony let evoluce dinosaurů se příliš nezměnil. I když změnu samozřejmě nelze vyloučit a tato evoluční větev klidně mohla vzniknout.

Jaký by byl osud člověka, pokud by dinosauři přežili? Je samozřejmě možné, že by se savci po boku dinosaurů vyvíjeli a teoreticky by mohly nastat podmínky i pro vznik inteligentních savců. Předkové člověka prokázali schopnost přežít v sousedství velkých dravců a mohli to dokázat i v sousedství dinosaurů. Jiné by to ale asi bylo, pokud by se inteligentní dinosauři vyvinuli dříve, než lidé, a podobně jako člověk osídlili a podmanili si planetu. Pak by lidé nejspíše nikdy nedostali šanci vzniknout.

Jaký dinosaurus je vám nejvíce sympatický?

Zdroj: ScienceFocus
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu