Obrovský Ichtyosaurus neboli „Obří drak“ je jednou z největších fosilií, jaká kdy byla nalezena. Pouhá lebka váží 1 tunu

Pod jurským jílem na východě středu Británie byly nalezeny pozůstatky skutečného mořského netvora. Nejde přitom ani o bájného tvora, ani špatně určenou oliheň.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Matthew Power
                   

Jde o nejpozoruhodnější zachovalou fosilii ichtyosaura, jaká se v Anglii kdy objevila. Úctyhodných 180 milionů let stará zkamenělina byla prvně nalezena Joe Davisem, vedoucím konzervačního týmu. Ten tu v únoru 2021 vedl běžné odvodňovací práce. Křehké pozůstatky byly odhaleny v srpnu a září téhož roku. Podle prohlášení Dr. Deana Lomaxe, předního světového experta na tento druh, jde o skutečně mimořádný nález.

Dlouhý jako několik lidských těl

Ostatky měří od čenichu po ocas 10 metrů a jde nejspíš o největší a nejucelenější fosilii tohoto tvora, která byla kdy v Británii nalezena. Už jen lebka samotná je s rozměry 2 metry naprosto kolosální a váží téměř tunu. Velikosti odpovídá průměrně urostlému paleontologovi. „Abychom dali věci do kontextu, pak v rámci britské paleontologie je tohle to samé, jako najít někde v americkém Utahu zcela kompletní kostru Tyranosaura rexe.“

iZdroj fotografie: Se souhlasem Anglian Water

„Akorát tento jurský obr byl ze všech možných míst nalezen právě v hrabství Rutland.“ Rozbor a odkrytí samotné kostry rozhodně nebyl snadný úkol. Sběr vzorků byl náročný na zkušenosti a zabral plných 14 dní terénní práce. Ještě předtím museli vědci celé místo pečlivě zdokumentovat. To znamenalo tisíce fotografií a také fotogrammetrii, tedy výrobu 3D modelu konkrétního druhu. Práce pokračují, takže nás v budoucnu čeká další zpráva.

Vodní plazi, tedy ryboještěři

Ichtyosaury původně slavně objevila britská paleontoložka Marry Anning na počátku 19. Století. Tito tvorové plavali v našich oceánech v době před 250 – 90 miliony let, až do svého vyhynutí. Vzorky odebrané z aktuálního nálezu ukazují, že konkrétní jedinec žil asi v době před 182 miliony let. Ať budete dělat cokoli, rozhodně jim neříkejte dinosauři, pokud opravdu nechcete paleontology naštvat. Tento mořský druh totiž představuje zcela odlišnou větev.

Převládající názor je, že se vyvinuli z druhu ještěrů, kteří se z pevniny vrátili zpátky do moře. I když připomínají delfíny nebo velryby, jde jen o příklad sbíhající se evoluce, kdy se podobné znaky vyvinuly u různých druhů. Jde o současnou reakci na podobné přírodní tlaky a podmínky. Dle odborníků na plazy britský nález poskytne nové poznatky ohledně geografického rozsahu těchto tvorů, který dosud nebyl v Británii potvrzen.

Který pravěký nebo současný mořský tvor vám přijde nejsměšnější?

Zdroj: GlobalNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články