Mnoho okrasných květin a keřů zdobících nejednu upravenou zahradu je jedovatých. Naučte se, které to jsou, a vyhněte se jim obloukem.
Poměrně značné množství květin používaných běžně na okrasu zahrad je zároveň jedovatých. Největší zdravotní potíže – až smrt – způsobují zpravidla plody, kůra nebo listy. Někdy je potřeba zkonzumovat bobule, jindy stačí letmý dotek krásného květu. Hlavně pro rodiny s dětmi to může znamenat velké nebezpečí. Malé ratolesti rády vše zkoumají, strkají do pusy a jinak zkoušejí.
Tis červený – Taxus baccata
Tento strom či keř se v přírodě vyskytuje již jen poskrovnu, najdete ho však celkem běžně v parcích, stejně tak kolem domů. Jde o smrtelně jedovatou rostlinu, která otráví vším krom červených kalíšků. Obsahuje řadu látek, které se nezmění ani sušením či varem, a nejvíce je jich ve starém jehličí. Největším rizikem je směs taxinových alkaloidů napadajících nervový a oběhový systém. Vstřebávají se ve střevech a tlumí srdeční i dechové funkce.
Náprstník červený – Digitalis purpurea
Jde o nádhernou léčivku, která se dočkala místa okrasné květiny v zahradách, ve volné přírodě se opět vyskytuje velmi sporadicky. Další druhy, například náprstník velkokvětý, jsou rovněž toxické. Jedovatý je i jako sušená květina, což mají na svědomí glykosidy jako digitaxin, gitoxin, saponiny, třísloviny a další substance. Náprstník působí hlavně na srdce, ve velmi malých dávkách se proto používá i v léčivech.
Projevem otravy jsou otupělost, pocení, nepravidelný dech, krvavě-vodnatý průjem a třes. Následně se přidává zpomalení tepu a porucha srdečního rytmu až smrt jeho zástavou.
Zerav západní neboli „túje“ – Thuja occidentalis
Dřevina původem z Ameriky, u nás dost možná nejoblíbenější parková a tzv. defenzivní dřevina. Tedy strom zasazený u plotu jako prachová a hluková bariéra. Jedovaté jsou hlavně mladé výhonky a jehličí, které obsahují éterické oleje, dále silice, hořčiny a další látky. Ty vedou k zánětům kůže, sliznic i ledvin.
Jalovec chvojka – Juniperus sabina
Jedovatost velmi populárního okrasného keře má na svědomí éterický olej sabinen. Ten dráždí sliznice, ledviny i kůži a do těla se dostává i přes zcela zdravou pokožku. Symptomy otravy jsou trávicí problémy, koliky, průjmy a svalové křeče.
Skočec obecný – Ricinus communis
Teplomilná rostlina si získala místo v zahradách pro svůj okrasný vzhled. Obsahuje však silný jed ricin a rovněž alkaloid ricinin. Jedovatá jsou semena a při rozkousání listy. Ricin je bílkovinná látka vyvolávající výrazné záněty střevního traktu, napadá játra a ledviny. V těle se hromadí, lze ho ale neutralizovat varem. Získává se z něj známý ricinový olej. Do povědomí se dostal při použití některými tajnými službami jako biologická zbraň k odstranění nepohodlných osob.
Durman obecný – Datura stramonium
Nejvíc roste jako plevel na polích nebo podél cest i silnic, pochází ze Severní Ameriky. Vysoké dávky mají stejný dopad jako jed „kurare“ a vedou ke svalové obrně. Toxiny zesilují srdeční činnost a poškozují termoregulaci organismu. Otravu poznáte nechutenstvím, teplotou, rozšířením zornic, silnou žízní a rychlým dechem. Sliznice jsou suché a pocení omezeno.
Které z těchto rostlin máte v nejbližším okolí?