Opravdu ovlivňují změny klimatu hladiny oceánů, nebo je to jen mediální blud? Vědci zjistili, že voda naopak klesá

Světové klima se každým rokem mění a odborníci předpovídají, jaký vliv to bude mít na hladiny oceánů, i co to znamená pro lidstvo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Začátkem 20. století se zdálo, že celosvětové oceánské hladiny stoupají. Opak je ale pravdou. Na některých místech se v posledních desetiletích sice vodní hladina zvedla, jinde ale byla naopak v poklesu. Je to způsobeno velmi nerovnoměrnými změnami hladin moří a oceánů ve světě. Tím, že na některých místech hladina stoupá a na jiných naopak rapidně klesá, bude ovlivněno klima nejen na daných územích, ale na celé Zemi, což povede k dalším změnám. 

Co na to odborníci 

„Jak stoupá globální průměr, dochází na mnoha místech ke zvyšování vodní hladiny, ale stejně tak na spoustě dalších klesá. Neexistuje místo, které by bylo imunní vůči změnám.“ uvedla Jacky Austermann, odborná asistentka věd o Zemi a životním prostředí v New Yorku. Co ale způsobuje změnu hladiny moří? Většinou změny klimatu. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Rychle a čím dál víc rostoucí teploty ohřívají vodu a vzduch. To pak přispívá k tání ledovců na Arktidě a k rozpadu ledových štítů. Více vody tak z menších ploch proudí do oceánu, což zvětšuje jeho objem. A ikdyž hladina oceánů kolem rovníku roste, arktická území zaznamenávají úbytky, což je způsobeno nerovnoměrným rozkladem vody po celém světě. 

Faktory ovlivňující rozložení vodních hladin 

Jedním ze základních faktorů je pravidlo, že hmotnost přitahuje hmotu. Znamená to, že Arktické a Grónské ledové kry jsou tak velké, že vlivem gravitace se kolem nich zdržuje větší množství vody. Když ale ledovce vlivem tepla tají, ztrácí svou hmotnost a tím i svou gravitační sílu. Hladiny moří tak stoupají na opačné straně. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Dalším vlivem na vodní hladiny je i čerpání podzemní vody a paliv. V některých oblastech velkých těžišť země klesá a mořská hladina naopak stoupá. Nepříliš dobrým znamením je, že na některých místech země klesá daleko rychleji, než hladina stoupá. V neposlední řadě ke změnám přispívají také tropické a stále častější bouře, a rovněž oceánské změny v podobě El Nino a La Nina. 

Dopady změny hladin světových oceánů

Stoupající hladiny moří na určitých místech mohou způsobit po celém světě ničivé bouřkové vlny a častější povodně, což povede k dalšímu zvyšování vodních hladin. Na jiných místech naopak dojde ke stále častějšímu suchu a období bez dešťů. Silné větry tak mohou postupem let dokonce způsobit vznik pouští v nových oblastech a urychlit rozšiřování těch současných.

Zdroj: Science News

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články