Tým badatelů se pustil do zkoumání mořských hlubin u Austrálie. 40 vědců ze sedmi zemí se vydalo do míst, kam předtím ještě nikdo ani nenakoukl.
Výprava se na palubě plavidla s názvem The Investigator vydala do temných a mrazivých hlubin 4 267 metrů pod povrchem oceánu. „Podmořské hlubiny jsou největším a nejhlubším místem výskytu života na planetě, zabírají až polovinu světových oceánů. Současně ale zůstávají nejméně probádaným prostředím na Zemi,“ uvedl Dr. Tim O´Hara, velitel mise, před samotným vyplutím. „Tvorové žijící v takových hloubkách jsou na Zemi až 40 milionů let.“
Do největších vodních hlubin
„Nicméně až do nedávné doby jsme dokázali získat jen několik málo vzorků.“ Po měsíci se tým vrátil, a když se na jejich objevy podíváte, vypadá to spíš jako cesta do vesmíru. Inventář výpravy zahrnuje mořské pavouky velikosti talíře, rybu bez tváře, svítící mořskou hvězdu, krevetu s rudým rohem nebo ryboještěřího hermafrodita. Přibližně třetinu této sbírky dosud lidské oko nikdy nespatřilo. „Je to opravdu cesta objevů.“ Pokochejte se obrázky z málo prozkoumaného prostředí podmořských hlubin.
Hvězdice všeho druhu
Podle badatelů může být na planetě víc jak 10 000 různých druhů mořských hvězdic.
Svítící lovec
Zmijí ryba svítí, aby do své tlamy přilákala potravu.
Hvězda internetu
Arašídový červ si získal na internetu značnou popularitu, protože rozhodně nevypadá jako arašíd.
Pavoučí ryba
Pavoučí ryby mají na hlavách místo očí velké zelené desky – nejspíš kvůli schopnosti detekce dalších svítících tvorů.
Skleněné ostny
Dále je tu houba, ze které vyrůstá sklo.
Problémy s láskou
V hlubinách je hledání partnera někdy těžší než nalezení potravy. Právě taková obtíž dovedla ještěří rybu k evolučnímu řešení pomocí hermafroditismu. Má jak ženské, tak mužské reprodukční orgány, takže když se setká s dalším jedincem, bude to každopádně ten pravý (nebo ta pravá). Jak byste mohli takovou tvářičku nemilovat? Mají sklopné zuby, takže kořist těžko unikne. V hlubinách je ovšem kořisti velmi málo, proto i tyto ryby jsou velmi vzácné.
Chobotnice Dumbo
Roztomilá chobotnice Dumbo připomíná pleskáním uši fiktivního slona.
Svítící žralok
Do těchto zubatých čelistí bioluminiscentního žraloka se rozhodně dostat nechcete.
Skalní krab
Děsivý krab vypadá jako něco, co zrovna vystoupilo z hororu. Na žádnou jeho část si určitě nechcete sednout nebo na ni šlápnout.
Trochu měkký úhoř
Tento slepý úhoř nemá žádné šupiny a jeho kosti jsou jen zčásti kalcifikované.
Trojnohá ryba
Tento druh má tak titěrná očička, že jen stěží zahlédne cokoli ve svém okolí.
Mořský pavouk
Nemá žádné specifické orgány pro dýchání nebo trávení. Dýchá pomocí plynové výměny skrze pokožku, trávení je na buněčné úrovni a krevní oběh spouští hlavně pohyb nohou. Jde ve své podstatě o trubky uvnitř trubek.
Hlubinné krevety
Vypadají většinou o dost výhružněji než jejich bratranci z mělčích vodních vrstev.
Kterého z těchto krasavců byste chtěli jako domácího mazlíčka?