Jak by to vypadalo, kdyby došlo ke globálnímu výpadku elektřiny na 7 dní: Chaos, násilí a obrovská ztráta

Představte si, že by veškeré vymoženosti dnešní doby přestaly existovat a svět upadl do chaosu a anarchie. Bez elektřiny se moderní civilizace jen těžko obejde.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V roce 2019 ochromil Venezuelu masivní výpadek elektřiny, který jihoamerickou zemi zanechal v troskách. Po ulicích se potulovaly ozbrojené motorkářské gangy a hlídaly občany se zbraní v ruce. Nemocnice byly bez proudu a vypleněné supermarkety zůstaly kompletně bez zboží. Pokud by se však jednalo o celosvětový výpadek, následky by byly daleko horší.

Zánik moderní doby

Jestli by tedy geomagnetická bouře zachvátila celou naši planetu, není pochyb, že by došlo k masivnímu otřesu společenských norem. Bouře způsobená koronální hmotou vyvrženou ze Slunce by pohnala elektromagnetickou energii na planetu rychlostí světla. Tato bouře se jinak jmenovitě nazývá Blacky Sky Hazard a jednoho náhodného dne může zničit veškeré komunikační sítě. Nebudete moci kontaktovat své přátele ani příbuzné. Váš mobilní telefon může být sice plně nabitý, ale jeho užití vám bude k ničemu.

Globální výpadek a radiace

Na začátku si tedy možná ani neuvědomíte, že je výpadek globální. Můžete si dokonce užít první noc, protože by zde nebylo žádné elektronické rozptýlení a měli byste jasný výhled na noční oblohu. Něco by to však stálo. Asi 30 minut po prvním zásahu by následovala vlna elektronů a protonů, která by poškodila elektronické obvody v satelitech. Tato smrtící dávka radiace by mohla ohrozit i astronauty na oběžné dráze nebo cestující ve vysoko letícím letadle. Jedno z dalších vážných ohrožení se týká nemocnic, kde lidé na přístrojích nemají šanci na přežití.

iZdroj fotografie: Unsplash

Počátek chaosu a násilí

Obyvatelé této planety si možná neuvědomují vážnost takového problému, ale člověk se bez elektřiny v dnešní době opravdu neobejde. Nastal by kompletní světový výpadek a případné záložní generátory nevydrží déle než jeden den. Následky jsou tedy nevyhnutelné. Vezměte si, že nebudete ani moci používat dnešní měnu, jelikož banky budou zcela jistě uzavřeny. Peníze tedy kompletně ztratí hodnotu.

Když jsou banky uzavřeny, nebudete mít přístup k hotovosti na svých účtech. Můžete jedině doufat, že jste si ve svém prasátku nechali nějakou hotovost. Obchody ale mají omezené zásoby zboží a bez elektronických pokladen a platebních systémů by se to mohlo rychle zvrtnout. Nastane chaos a raritní věci se začnou brát násilím.

Zastavení veškerých služeb

Dalším důležitým aspektem je silniční provoz. Inu, pokud vaše auto nemá plnou nádrž, daleko se nedostanete. Čerpací stanice by nefungovaly, stejně jako semafory, a silnice by vypadaly spíše jako demoliční derby. V ohrožení ale není jen vaše auto, ale v podstatě veškerá silniční i letecká doprava.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když 2 miliony lidí v Kalifornii ztratily na dva dny elektřinu, americké ministerstvo energetiky odhadlo, že to ekonomiku stálo asi 2,5 miliardy dolarů. Podle amerického ministerstva energetiky by 33 % amerických podniků mohlo přijít o 20 000 až 500 000 dolarů. Kdyby se tato událost znovu naskytla, byla by v daleko horší formě a vám nakonec nezbyde nic jiného než si rozdělat oheň.

Voda nad zlato

Tento problém se týká také čerpadel ve vodárenských věžích. Spoustu oblastí by trpělo zničujícím nedostatkem vody. Vodou byste museli pečlivě šetřit, protože v nádržích zbývá většinou jen minimum k distribuci. Každá sklenice vody by měla nepředstavitelnou hodnotu. Elektrické kanalizační systémy by zároveň nedokázaly odčerpat odpad, takže každé spláchnutí by mohlo způsobit zkázu na vašem potrubí. Většina nezbytných služeb by zkrachovala a světu by nezbylo nic jiného než život v odpadu, anarchii a strachu.

Vývoj umělé inteligence

Někomu se tato událost může zdát nesmyslná, ale podle Světové banky žije až 1 miliarda lidí bez elektřiny. Zároveň je ve světě až stovky milionů domácností, co používají nespolehlivou či drahou energii. Aby rozvojové země tomuto problému zabránili, někteří odborníci pracují na vývoji umělé inteligence, která by mohla předpovídat výpadky proudu. Stále je však třeba provést mnoho výzkumů, jak učinit obnovitelné zdroje energie spolehlivějšími pro tak enormní spotřebu. Ale možná vás už nebaví žít v této moderní noční můře a chcete žít úplně mimo síť.

Co byste udělali jako první, kdyby svět postihnul trvalý výpadek elektřiny?

Zdroj: WhatIf
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články